EkoWalentynki - zbiórka baterii

25.01.2018
 
Kartę zgłoszenia można złożyc w imieniu jednej grupy/klasy lub w imieniu całej placówki/instytucji
Kartę zgłoszenia można złożyć w dniu dostarczania baterii
 
W lutym 2018 rusza VIII edycja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej pt. "EkoWalentynki - czyli kochamy recykling". W Dniu Zakochanych, 14 lutego 2018 zainaugurujemy naszą akcję. W zamian za przynoszone zużyte baterie oraz drobny zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny rozdawać będziemy słodkie upominki – lizaki serduszka .
 
W ramach "EkoWalentynek" pragniemy pokazać, że podczas święta zakochanych, na to najwspanialsze uczucie, zasługuje również Ziemia. Przypominamy, że codzienna troska o otaczający świat jest najlepszym dowodem miłości do naszej planety. Zbiórkę baterii i elektroodpadów będziemy prowadzić do 22 kwietnia 2018 roku, czyli do Dnia Ziemi! 
 
W 2016 roku wprowadzono na rynek 12 585 ton zużytych baterii (baterii przenośnych). Zebrano 4.756 ton - czyli 39% . Polska nie osiągnęła wymaganego 45% prawem poziomu zbiórki. Może to spowodować nałożenie przez Komisję Europejską na nasz kraj finansowych kar. Jest wciąż sporo w Polsce przedsiębiorców, którzy sprzedają - czyli wprowadzają na rynek baterie, ale nie wywiązują się z obowiązku prowadzenia i finansowania zbiórki baterii. Dlatego tak ważna jest powszechna i skuteczna edukacja ekologiczna, począwszy od obywateli, kończąc właśnie na przedsiębiorcach. Z drugiej strony, to właśnie firmy, które łamią prawo, powinny być ukarane, najlepiej finansowo, tak aby zapewnić środki na zbiórkę i recykling zużytych baterii.
 
W roku 2017 sprzedaż baterii wzrosła w Polsce - zatem wrasta także problem z ich zbieraniem. Szacuje się, że w tym roku będziemy zobowiązani, zgodnie z prawem Unii Europejskiej, zebrać ok. 6.000 ton zużytych baterii.
 
W ramach "EkoWalentynek" prowadzimy też od trzech lat zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zsee) - czyli elektroodpadów. W Polsce w roku 2015 mieliśmy obowiązek zbiórki i recyklingu 35% zsee. Tu możemy pochwalić się lepszym wynikiem, bo cel został przekroczony (38%). Obowiązkowy poziom zbierania w 2016 i 2017 wynosił już 40%, to stanowiło ok. 210 tys. ton elektroodpadów. W roku 2018 zgodnie z prawem Polska ma obowiązek zebrać 50% zsee, a następnie każdego roku wrasta obowiązkowy poziom zbiórki o 5% - tak aby osiągnąć 65% zbiórki zsee. To jest wyzwanie zarówno dla samorządów, firm prowadzących zbiórkę oraz obywateli.
 
Wciąż duży problem to wyrzucanie zsee oraz zużytych baterii z innymi odpadami komunalnymi. Dlatego tak ważna jest dalsza edukacja ekologiczna, przestrzeganie prawa oraz walka ze złymi praktykami.
 
Największy problem z recyklingiem nadal stanowi nielegalna rozbiórka elektroodpadów przez "złomiarzy". Sprzęt nie trafia do legalnego systemu, czyli do profesjonalnych firm, które rozkładają zsee na drobne elementy, nie zanieczyszczając przy tym środowiska. Złomiarze niestety wyciągają, co wartościowsze fragmenty, przede wszystkim metale: aluminium czy miedź, a reszta ląduje na dzikich wysypiskach, w lasach, rowach ... .
 
Pomysłodawcą i ogólnopolskim koordynatorem EkoWalentynek jest ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski  www.cycling-recycling.eu
Akcje pomaga także organizować https://www.facebook.com/ekolandia.edu .
 
EFKETY NASZEJ ZESZŁOROCZNEJ ZBIÓRKI