Europejskie Dni Ptaków - wyjazd w okolice wsi Biała Olecka

28.09.2018
W ramach obchodów Europejskich Dni Ptaków Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Klub Miłośników Ptaków zapraszają na wspólny wyjazd w okolice wsi Biała Olecka. Jest to miejsce, w którym będziemy mieli szansę na zobaczenie łabędzi krzykliwych, różnych gatunków kaczek oraz ptaków siewkowych.
 
6 października 2018 r.
godz. 6:30
wyjazd spod Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku, ul. Parkowa 12
czas trwania ok. 4 godz.
 
 
 
W dniach 5-7 października 2018 obserwatorzy z całej Europy wyruszą z lornetkami i lunetami na obserwacje ptaków. To  bardzo szczególny i niezwykły moment w ptasim świecie – czas jesiennych wędrówek. Miliony ptaków, które spełniły swe rodzicielskie obowiązki i wychowały kolejne pokolenie, mogą udać się na zasobne w pokarm zimowiska, zaś miłośnicy awifauny mogą cieszyć się obserwacjami ptasich przelotów.
 
Tegoroczne Europejskie Dni Ptaków (ang. EuroBirdwatch) są szczególne: miłośnicy ptasich obserwacji, zwani po polsku ptasiarzami lub z angielska – birdwatcherami, będą je świętować 25 raz.
 
 
Ptak tegorocznych liczenia to pleszka.
 
PLESZKA - jest pospolitym i powszechnie znanym ptakiem, często żyjącym w sąsiedztwie ludzi. Piękny śpiew samca zdradza jego obecność, a barwne upierzenie sprawia, że jest prawdziwą ozdobą parków, lasów i ogrodów. Najnowsze badania pokazują, jak niezwykły to gatunek.
 
Pleszka Phoenicurus phoenicurus nazywana też pleszką zwyczajną jest gatunkiem pospolitym i dobrze znanym wszystkim obserwatorom ptaków. Uwagę zwracają szczególnie barwne samce, których wierzch ciała jest popielatoszary, natomiast spód pomarańczoworudawy lub czerwonawy, podobnie jak ogon, w którym ponadto centralne sterówki są ciemne. Dodatkowymi ozdobami są czarna maska i gardło oraz białe czoło, przechodzące w tak samo ubarwiony pasek po bokach głowy. Samica jest znacznie mniej barwna niż samiec – brązowoszara z wierzchu i żółtopomarańczowa na spodzie ciała. Jej brązowawą głowę zdobi jedynie jaśniejszy pasek. Młode ptaki przypominają samicę, są jednak bardziej brązowe i mają delikatne cętkowanie na spodzie i wierzchu ciała. Obie płci osiągają podobne rozmiary, 13–14,5 cm, oraz masę ciała 11–23 g.
 
 
Pleszka Phoenicurus phoenicurus, fot. Cezary Korkosz
 
 
Będzie to wyjazd samochodami osobowymi, prosimy więc o wcześniejsze zapisy oraz o podanie informacji, czy chcą Państwo jechać własnym autem, czy też (za dopłatą do paliwa) dołączą do aut innych uczestników. Trasa przejazdu to ok. 100 km.
 
 
Zapisy:
Centrum Edukacji Ekologicznej
r.cimochowska@cee.elk.pl
87 610 16 24