Nie tylko czarne i czerwone, czyli zaskakująca różnorodność polskich mrówek

19.07.2022
 
26 lipca 2022
godz. 17:00
Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku
 
 
Chociaż czasami możemy mieć wrażenie, że w Polsce występują jedynie dwa gatunki mrówek: przyjazne czarne i te gryzące czerwone, to w rzeczywistości na terenie naszego kraju występuje ich znacznie więcej, bo aż ponad 100 gatunków. 
 
Na spacerze w ogrodzie CEE spróbujemy odnaleźć jak najwięcej z nich. Przyglądając się im z uwagą postaramy się zrozumieć jak działają mrówki i mrowiska: w jaki sposób się komunikują, jak grupują, czego szukają w terenie. Przy okazji poszukiwania mrówek napotkamy z pewnością również i inne stawonogi, których tajemnice chętnie przybliżymy.  
 
Na wykładzie pogłębimy wiedzę o mrówkach wyciągniętą z naszych dotychczasowych obserwacji. Poznamy ich różnorodność, biologię i nierzadko zaskakujące umiejętności, czy zwyczaje. Dowiemy się między innymi: dlaczego warto żyć w kompoście, jak to jest hodować mszyce i jak w jednym gnieździe jest w stanie dogadać się kilkanaście królowych.
 
Igor Siedlecki – edukator przyrodniczy, specjalizuje się w tematach ekologicznych i entomologicznych. Współtworzy kolektyw edukacyjny Akademia Dzikiej Ochoty. Dotychczas współpracował między innymi z takimi instytucjami jak Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, Nowy Teatr, Teatr Powszechny, Muzeum w Żelazowej Woli, Łazienki Królewskie oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Jako doktorant na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego bada symbiozę mrówek i grzybów w Ogrodzie Botanicznym. Lubi przyglądać się otaczającej go przyrodzie i zastanawiać się, dlaczego wygląda ona właśnie tak, a nie inaczej."