Obóz obrączkowania ptaków

25.05.2017
Obrączkowanie ptaków jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych technik stosowanych w badaniu życia ptaków. Polega na znakowaniu ptaków metalowymi obrączkami zakładanymi na nogę. Każda obrączka posiada wytłoczony, skrócony adres centrali obrączkowania oraz niepowtarzalny kod literowo-cyfrowy, który niczym dowód osobisty charakteryzuje ptaka i pozwala go zidentyfikować przy powtórnym schwytaniu lub obserwacji, nawet po wielu latach. 
Porównanie danych (np. daty, miejsca) zaobrączkowania z danymi ponownego stwierdzenia dostarcza informacji o przemieszczeniach ptaków, długości życia i innych aspektach ich biologii. 
 
Centrum Edukacji Ekologicznej i Ełckie Stowarzyszenie Ekologiczne przy współpracy z Nadleśnictwem Ełk zaprosza wszystkich chętnych do odwiedzania obozu obrączkarskiego, który będzie działał przy siedzibie Nadleśnictwa Ełk w Mrozach Wielkich. Będzie to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć z bliska, a nawet dotknąć kilkadziesiąt gatunków ptaków. Udział w obozie będzie świetnym sposobem na naukę, miłe spędzenie czasu oraz poznanie nowego miejsca i ludzi. Podczas zeszłorocznego obozu udało się zaobrączkować ponad 80 ptaków z 24 gatunków. Wyniki obrączkowania ptaków trafią do Stacji Ornitologicznej, która pełni funkcję krajowej centrali obrączkowania ptaków na mocy zezwolenia Ministra Środowiska. Jest bankiem danych, gromadzącym i wymieniającym informacje pomiędzy osobami obrączkującymi ptaki na terenie całego kraju. 
 
Jak do nas dotrzeć?
 
1. Dojazd samochodem 
 
Aby korzystać z drogi wewnętrznej Nadleśnictwa Ełk niezbednym jest otrzymanie pisemnej zgody na przejazd.
Osoby zainteresowane proszone sa o wysłanie informacji na adres r.cimochowska@cee.elk.pl. Zgodę można również odebrać osobiście w CEE.  
 
 
 
 
 
 
2. Dojazd rowerem
 
 
 
 
nr kontaktowy: 507 830 569