Wędrówka piesza po bezdrożach - Doliną Rospudy

27.07.2020

Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku, Nieformalne Towarzystwo Krajoznawstwa i Turystyki Aktywnej serdecznie zapraszają na wędrówkę pieszą po bezdrożach - Doliną Rospudy

W obliczu zbliżającego się konfliktu z ZSRR hitlerowcy wybudowali wzdłuż doliny Rospudy w okolicach Bakałarzewa kompleks 13 schronów (5 bojowych i 8 biernych), które w większości doskonale zachowały się do dziś. Najważniejszy z nich to dwukondygnacyjny średni schron bojowy typu Regelbau 113. Wzniesiony na szczycie 300 metrowego wzgórza był doskonałym punktem obserwacyjnym i obronnym. Pełnił też rolę punktu dowodzenia. Mieści się w nim 10 pomieszczeń, mogących pomieścić 26 żołnierzy, posiada kopułę ważącą około 52 tony.  Obecnie mieści się w nim skansen, którego twórca  Andrzej Stróżyk odtworzył wyposażenie schronów i uzbrojenie ich załogi. 

Po zwiedzeniu skansenu bunkrów w Bakałarzewie przejeżdżamy do miejscowości Matłak, skąd wędrujemy do Filipowa krawędzią głębokiej i malowniczej rynny doliny Rospudy. Na trasie dwa jeziora rynnowe: jezioro Garbaś i Jezioro Długie Filipowskie. W Filipowie odwiedzimy miejsce upamiętnienia bitwy, która rozegrała się tutaj 22 października 1656 roku.

Ze względu na przemarsz przez ziołorośla (piękne i kwietne wiosną i latem) wskazane jest kryte obuwie i długie spodnie. Do pokonania będzie też niezliczona liczba elektrycznych „pastuchów”.

Dnia: 1 sierpnia  (sobota)
start: godz. 9:00 
miejsce zbiórki: CEE w Ełku, ul. Parkowa 12
powrót około godz. 16:00 
(przejazd do Bakałarzewa jak i powrót do Ełku busem)
 
 
UWAGA: prosimy o dostosowanie ubioru do panujących warunków atmosferycznych, prosimy zabrać ze sobą coś do jedzenia i wodę. Wskazane jest kryte obuwie i długie spodnie.
 
Koszt: 40,00 zł /os.
* opłąta busa, wejście do skansenu bunkrów, opłąta przewodnika
 
UWAGA - opłąte należy uiścić w CEE w Ełku, ul. Parkowa 12 do piątku 31 lipca 
 
Ilość miejsc jest mocno ograniczona!!
 
Zapisy:
tel. 87/610 16 24
osobiście: CEE w Ełku. ul. Parkowa 12