Szlakiem Otwartych Okiennic - wyjazd pieszo-rowerowy

13.09.2022

 

Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku, Ełckie Stowarzyszenie Ekologiczne i Nieformalne Towarzystwo Krajoznawstwa i Turystyki Aktywnej serdecznie zapraszają na wyjazd "Szlakiem Otwartych Okiennic"

 

Kraina Otwartych Okiennic to szlak wiodący przez wsie:  Trześcianka, Soce i Puchły. Są to miejscowości położone w dolinie Narwi w okolicach Hajnówki.

"Trasa charakteryzuje się przede wszystkim starą, oryginalną architekturą. Domy, zabudowania gospodarcze i świątynie w tym właśnie regionie są wyjątkowe. Specyfika tych budynków polega na bogatej dekoracji zewnętrznej.  Niespotykane w żadnej innej części kraju zdobienia snycerskie wprawiają w zachwyt każdego. Ta piękna  ornamentyka w formie nad- i podokienników, okiennic, wiatrownic, narożników, a także dekoracyjnego oszalowania elewacji i szczytów jest pamiątką po dawnym osadnictwie rosyjskim.  Jak piękne są te zdobienia widać na poniższych zdjęciach, ale zapewniam, że one nie oddają wszystkiego. Warto wybrać się do Krainy Otwartych Okiennic i osobiście „poczuć ducha” tych wyjątkowych osad."

Dnia: 18 września (niedziela)

start: godz. 6:15 parking przed CEE w Ełku
wyjazd : godz. 6:30
 
Powrót około godziny 20:00
trasa rowerowa (ok 30 km) trasa piesza (ok. 12 km)

Trasa: Trześcianka - Soce - Muzeum Wsi  - Pawły - Kaniuki - Ciełuszki - Puchły - Trześcianka 

 

Trasa: Cerkiew Prawosławna pw. św. Michała Archanioła w Trześciance - Soce - Muzeum Wsi w Soce - Puchły (na trasie wejście na kładkę nad Narwią w Puchłach)
   

 

 

Liczba miejsc ograniczona - decyduje pierwszeństwo zgłoszeń 

Zapisy: 

tel 87 610 16 24

Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku