Galerie

02.06.2022

Wieczorne obserwacje ptaków

28 maja 2022 r. 

 

Popołudniowo-wieczorny spacer na ptaki miał w założeniu dać przede wszystkim żołnę i pójdźkę. Oczekiwania sprawdziły się całkowicie i w nadmiarze, bo jeszcze nie ruszyliśmy spod CEE, a już mieliśmy na liście kanię czarną. Na pierwszym postoju przywitała nas para żołn, których nikt się tam nie spodziewał. Wyglądały na stacjonarne, więc stanowisko do weryfikacji. Udało się też w krzewach wypatrzyć wydzierającego się słowika - rzadki przypadek ;) Kolejny postój - pięć żołn na przewodach, w miejscu znanym od zeszłego roku. Deserowo - kania ruda. Na żwirowni w Nowej Wsi Ełckiej kolejny sezon pary sieweczek rzecznych - wypatrzone dwa puchate młodziaki. W tradycyjnym miejscu była niezawodna pójdźka, niestety mocno prześladowana przez lokalną watahę kawek.

Lista gatunkowa zamknęła się w 36 pozycjach, w kolejności obserwacji: kania czarna, łabędź niemy, jerzyk, kawka, szpak, bocian biały, potrzos, żołna, cierniówka(głos), dymówka, oknówka, brzęczka(głos), gąsiorek, trznadel, grzywacz, śmieszka, żuraw, kapturka(głos), słowik szary, krzyżówka, sójka, pierwiosnek(głos), bogatka, modraszka, zięba, kormoran, kruk, kania ruda, błotniak stawowy, mazurek, wróbel, myszołów, sieweczka rzeczna, sroka, pójdźka, sierpówka. Jak na sobotnią pogodę, to wcale nieźle. 

Temperatura typowa dla końcówki maja - gdy kończyliśmy przy pójdźce, było całe 8 stopni.

W wyjeździe uczestniczyło 9 osób.

02.06.2022
30-tego maja 2022 w Centrum Edukacji Ekologicznej  w Ełku odbyło się spotkanie z Panem Łukaszem Toczyłowskim z Pentowa (Dwór Szlachecki Pentowo koło Tykocina, w promieniu 100 m około 30 gniazd) - Europejskiej Wsi Bocianiej. Wykład był wielowątkowy: bocian w krajobrazie Polski, bocian w fotografii.
W spotkaniu uczestniczyło 10 osób.
18.05.2022

Wiosna to wspaniały okres dla wszystkich miłośników przyrody – zewsząd dobiega nas błogi trel, a gdzie nie spojrzeć dostrzegamy skrzydlatych władców przestworzy. Maj to najbardziej intensywny okres lęgowy ptaków. Wszystkie gatunki są w swoich rewirach lęgowych, budują gniazda, wysiadują jaja lub karmią młode. To dobry czas, żeby uczyć się głosów naszych ptaków, które odzywają się intensywnie w dzień i w nocy.  14 maja 2022 wspólnie wyruszyliśmy na objazd miejscowości w okolicach Ełku. Obserwowaliśmy ptaki charakterystyczne dla obszarów łąk, rozlewisk polnych i lasów.

Seiten