Event galleries

18.03.2019
15 marca 2019 r. naszym gościem był biolog dr. Michał Skierczyński, który zabrał nas w podróż do świata ptasiej mowy. Głosy ptaków fascynowały człowieka od zawsze. Są dla nas źródłem inspiracji, refleksji, wiedzy oraz relaksu. Czy jednak wiemy co tak naprawdę kryje się w ptasim śpiewie i jaki jest jego sens? Z początkiem wiosny ptasie głosy zaczynają wpełniać przestrzeń naszej codzienności. Podczas spotkania poznaliśmy przekazy ukryte w ptasim śpiewie - od prostych sygnałów po ptasie plotkowanie oraz spiskowanie. Dowiedzisliśmy się, dlaczego one śpiewają oraz jaką informację niesie ptasi śpiew.  W spotkaniu uczestniczyło 30 osób.
18.03.2019
W sobotę 16 marca 2019 r. odbył się przedwiosenny spacer ornitologiczny. Zdecydowanie bardziej dopisała frekwencja (10 osób) niż pogoda. Wiało w oczy cały czas, lało bądź kropiło przez 90%. Wytrzymaliśmy w tych warunkach półtorej godziny. Teren na północ od Konieczek mimo tych paskudnych warunków okazał się całkiem bogaty. Po pierwsze było dużo skowronków, część już wyraźnie w rewirach, część chyba jeszcze szukająca swojego miejsca. Były żurawie, były gęsi.
Na listę trafiło 20 gatunków widzianych i jeden słyszany (dzwoniec): gawron, kawka, śmieszka, mewa srebrzysta, sroka, krzyżówka, żuraw, wróbel, mazurek, trznadel, czajka, kruk, grzywacz, gęgawa, myszołów, gęś zbożowa/tundrowa, skowronek, lerka, szpak.
 
12.03.2019

8 marca 2019 r. naszym gościem był Krzysztof Pawlukojć - miłośnik ptaków i autor wielu publikacji na ich temat. Tematem spotkania byli skrzydlaci bywalcy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie. Warto wiedzieć, że siedziba ZUOK-u to miejsce odpoczynku i żerowania wielu ptaków krukowatych, mew, ptaków drapieżnych czy bocianów białych. Na terenie zakładu przez cały roku przebywają liczne stada, których skład zmienia się zależnie od pory roku. Tak widoczna obecność i liczebność ptaków to doskonały potencjał dla ZUOK-u: zakład ma szansę w przyszłości stać się regionalnym ośrodkiem edukacji ornitologicznej, zrzeszającym i angażującym lokalnych miłośników ptaków, współpracującym z regionalnymi organizacjami przyrodniczymi.

W spotkaniu uczestniczyło 18 osób.

Pages