Galerie

19.06.2017

18.06.2017r odbył się kolejny rajd rowerowy - tym razem grupa rowerzystów udała się na przejażdżkę po Wielkich Jeziorach Mazurskich. Trasa rajdu: Sterławki Wielkie - Głąbowo - Mleczkowo - Ryn (zwiedzanie zamku) - Rybical - Skorupki - Tałty - Mikołajki (zwiedzanie miasta, pyszna pizza i kawka) - Wierzba (prom - przeprawa przez j. Bełdany) - Popielno (głaskanie ogona bobra i końskich czerepów w Stacji Badawczej Rolnictwa Ekologicznego i Hodowli Zachowawczej Zwierząt PAN)- Onufryjewo - Ruciane Nida (śluza Guzianka).  Dziękujemy wszystkim uczestnikom i do zobaczenia na szlaku smiley

GALERIA ZDJĘĆ

13.06.2017
W dniach 10-12 czerwca na terenie Nadleśnictwa Ełk pod czujnym okiem doświadczonego przewodnika terenowego i ornitologa pana Michała Polakowskiego, po raz trzeci odbył się obóz obrączkowania ptaków zorganizowany przez Klub Miłośników Ptaków. Każdy zainteresowany mógł na własne oczy zobaczyć jak wygląda akcja łapania oraz oznaczania naszych małych latających przyjaciół.
Tegoroczne badania wykazały dużą różnorodność ptaków na terenach Nadleśnictwa Ełk. Odłowiono i zaobrączkowano około 60 ptaków z 26 różnych gatunków. Po raz pierwszy złapano trzcinniczka z francuską obrączką. Dane o tym ptaku zostaną przesłane do Centrali Obrączkowania Ptaków we Francji. Dzięki takim badaniom prowadzonym na przestrzeni lat możemy zauważyć, że ptaki wracają w te same miejsca. Każdego roku udaje się odłowić po 7-8 ptaków, które mają nałożone obrączki w latach ubiegłych. W tym roku odłowiono kapturki, kosy i bogatki, które były obrączkowane 2 lata temu.
W tegorocznym obozie obrączkowania ptaków wzięło udział około 80 osób.
22.05.2017
W sobotę o 7.00 W punkcie zbiórki pojawiło się 9 osób i bez zbędnej zwłoki ruszyliśmy na zaplanowaną trasę. Pogoda dopisała, było słonecznie, ciepło (nawet za bardzo) i prawie bezwietrznie. Obserwowaliśmy na terenie wokół CEE, następnie na łąkach i nieużytkach na zachód od Jeziora Ełckiego, potem pomiędzy torami kolejowymi i obwodnicą (ul. Konieczki). Zanotowaliśmy 40 gatunków obejrzanych i 4 rozpoznane po głosie. Padł więc rekord spaceru majowego - ubiegłoroczny wynik zwiększyliśmy o 2.
 
Co ucieszyło szczególnie:
- nowy gatunek dla miasta - remiz (ptak słyszany i widziany przy CEE oraz tegoroczne gniazdo przy obwodnicy)
- powrót brzegówek do opustoszałej od kilku lat kolonii za jeziorem
- wizualna obserwacja słowika szarego (zwykle słychać go na wyciągnięcie ręki, lecz dostrzec nie sposób)
 
Zaskoczeniem in minus był brak choć jednej zięby. W ten sposób lista gatunków, które na majowym spacerze obserwujemy "obowiązkowo", skurczyła się do 14.
 
Lista gatunkowa:
białorzytka, błotniak stawowy, bocian biały, bogatka, brzegówka (nowy dla maja), cierniówka, czajka (nowy), czapla siwa, dymówka, dzwoniec (głos), gawron, gęgawa (nowy), grzywacz, jerzyk, kapturka (głos), kawka, kormoran, krętogłów, krzyżówka, kwiczoł, łabędź niemy, łyska, makolągwa, mazurek, modraszka, oknówka, perkoz dwuczuby, piegża (głos), pierwiosnek, pleszka (głos), pliszka siwa, pliszka żółta, pokląskawa, remiz (nowy), rybitwa rzeczna,
skowronek(nowy), słowik szary, sroka, szpak, śmieszka, trzciniak, wrona, wróbel, zaganiacz.
 

 

Strony