Galerie

27.02.2024
Podsumowanie sobotniego wyjazdu na obserwacje ptaków wokół Jeziora Selmęt Wielki: 12 osób, 3,5 godziny, 28 gatunków. 
Wyraźne przedwiośnie. 6-7 stopni, pochmurno, na szczęście bez większych opadów deszczu.
Wszędzie mnóstwo wody - rozlewiska na polach, pozalewane brzegi, plaże i pomosty, niektóre miejsca od lat nie wyglądały tak jak obecnie.
Lista gatunków:
bielik, bogatka, czajka, dzwoniec, gawron, gągoł, gęś białoczelna, gęś tundrowa, kawka, kormoran, kruk, krzyżówka, łabędź krzykliwy, łabędź niemy, mazurek, mewa srebrzysta, modraszka, myszołów, nurogęś, sierpówka, sikora uboga, skowronek, sójka, sroka, śmieszka, trznadel, wrona siwa, żuraw.
 
21.02.2024

16 lutego 2024 odbyła się prezentacja pt. "Starzenie się w zwierząt". Nie wszystkie organizmy na naszej planecie się starzeją. Mało tego, mamy takie, które są nieśmiertelne! Mogłyby żyć wiecznie, gdyż nigdy się nie starzeją, a przynajmniej teoretycznie, bo zabijają je inne rzeczy, jak drapieżniki czy zmiany środowiska. Około połowa gatunków zwierząt na Ziemi się nie starzeje, albo dzieje się to u nich bardzo wolno. Naukowcy uważają, ze to był pierwotny stan pierwszych organizmów. Ale z czasem zaczęło się to zmieniać i ludzie trafili do tej drugiej połowy. O tym jakie gatunki zwierząt żyją najdłużej, dlaczego ludzie się starzeją i czy możliwe jest zatrzymanie tego procesu opowiedział Adam Zbyryt, naukowiec i popularyzator nauki. W spotkaniu uczestniczyło 25 osób.

01.02.2024
Po trzech latach przerwy wróciliśmy do tradycji Zimowego Ptakoliczenia. Jest to akcja organizowana przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, w czasie której każdy może notować, ilu przedstawicieli którego gatunku odwiedza karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park. My liczyliśmy ptaki na trasie: wokół CEE, ul. Piękna, Plater, Norwida, cmentarz nr 1, Plac Jana Pawła II do rzeki Ełk i wzdłuż rzeki do jej ujścia.
osoby liczące - 8 
liczba ptaków - 404
liczba gatunków - 22
Przez 2,5 godziny spacerowego dreptania powstała poniższa lista: 
bogatka - 19, czeczotka - 1, dzwoniec - 2, gawron - 31, gil - 8, kawka - 19, krogulec - 1, krzyżówka - 111, łabędź niemy - 15, łyska - 7, mazurek - 17, mewa białogłowa - 6, mewa siwa - 46, mewa srebrzysta - 17, modraszka - 2, nurogęś - 2, sójka - 4, sroka - 7, śmieszka - 38, trznadel - 2, wrona siwa - 10, wróbel - 39.
 
fot. Józef Trębacz

Strony