Galerie

25.09.2017
Ostoja Bobrów Bartosze to jedyny na terenie powiatu ełckiego faunistyczny rezerwat przyrody. Utworzono go w 1964r. w celu ochrony miejsca występowania bobrów.
Bobry na nasze tereny przywędrowały prawdopodobnie z okolic Osowca w larach 60. XXw. Przyczyniły się one do renaturyzacji lokalnych torfowisk niskich (osuszone przed wojną). Są one miejscem gnieżdżenia się bobrów. Torfowisko jest porośnięte brzozą, jest pocięte licznymi rowami. Od południa teren rezerwatu graniczy szerokim pasem szuwarów, przyległych do jeziora Szarek.
Rezerwat "Ostoja Bobrów Bartosze" jest rezerwatem częściowym. Czyli dopuszcza się w nim stosowanie, określonych w tzw. planach ochrony, zabiegów hodowlano-pielęgnacyjnych dla osiągniecie celu ochrony. Jednak ten rezerwat na dzień dzisiejszy nie posiada planu ochrony i nie sporządzono dla niego też planu zadań ochronnych. Rezerwat Ostoja Bobrów jest częściowo udostępniony dla ruchu turystycznego i tą właśnie część zwiedziliśmy. Napotkaliśmy tylko na ślady bytności bobrów, ponieważ są one zwierzętami prowadzącymi nocny tryb życia.
 
 
"Zadanie: Rowerem i pieszo przez rezerwat "Ostoja Bobrów Bartosze" współfinasowany jest z budżetu Miasta Ełku
w ramach projektu "Rowerem i pieszo przez Parki Narodowe i Krajobrazowe"
25.09.2017
W dniu 24 września odbył się ostatni w tym sezonie rajd rowerowy połączony z marszem Nordic Walking w ramach projektu "Rowerem i pieszo przez Parki Narodowe i Krajobrazowe". Start: Ełk (CEE) – Bartosze - Mołdzie - Talusy - Mącze - Nowa Wieś Ełcka - Barany - Ełk (CEE) (ponad 35 km). Zadanie jest współfinansowane z budżetu Miasta Ełku w ramach projektu "Rowerem i pieszo przez Parki Narodowe i Krajobrazowe" 
25.09.2017

Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku wraz z Miejskim Zakładem Komunikacji włączyli się do akcji  Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W dniach 16-22 września obchodzony był ETZT, który miał na celu zwiększenie świadomości ekologicznej na temat korzystania z samochodów osobowych. Ukazanie korzyści płynących z wybrania przyjaznych dla środowiska form transportu - roweru, komunikacji miejskiej czy chodzenia pieszo. Wszystkie działania organizowane w ramach ETZT były bezpłatne. Jednym z działań był "Dzień Otwarty MZK", w ramach którego dzieci mogły zwiedzić Miejski Zakład Komunikacji Miejskiej. Zdjęcia MZK smiley

Strony