Zwiedzamy OZE - nadmorskie klimaty

11.07.2024

 

Serdecznie zapraszamy na  kolejną autokarową wycieczkę, tym razem zwiedzimy Elektrownię Szczytowo-pompową w  Żarnowu a także wiele ciekawych miejsc w okolicy

 

Dnia: 26 lipca  ( piątek)

start: godz. 3:00 nad ranem 

Powrót: około godz. 24:00

 

W programie:

Zwiedzanie elektrowni Szczytowo- pompowej w Żarnowcu -  spacer w okolicach obiektu do punktu widokowegoZbiornik Górny Elektrowni Wodnej Żarnowiec z narracją przewodnika PTTK na temat historii elektrowni i jej dzisiejszego znaczenia.

Kaszubskie Oko (44 metry wysokości, 150 m. n.p.m.), skąd rozpościera się panorama na malowniczą okolicę: morenowe wzgórza Jeziora Żarnowieckiego, pozostałości po budowie elektrowni jądrowej, zbiornik górny Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec, farmę Elektrowni Wiatrowych oraz Morze Bałtyckie. Wejście na wieżę: schodami lub windą. (Wieża znajduje się na terenie wsi Gniewino).

Fani piłki nożnej znajdą w Gniewinie pamiątki po Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. Miejscowość była bazą pobytową jednej z najlepszych europejskich drużyn piłkarskich - drużyny z Hiszpanii. Do dziś w Gniewinie funkcjonuje Centrum Sportowo-Konferencyjne Hotel Mistral Sport wraz z trzema boiskami piłkarskimi, gdzie nocowali i trenowali Hiszpanie, a po nich kolejne drużyny piłkarskie z całego świata. Boiska można obejrzeć, spacerując ścieżką wokół hotelu. Hotel jest wyposażony także w siłownię i strefę SPA spełniające wysokie wymagania sportowców. Niedaleko obiektu znajduje się także hala sportowa i pływalnia kryta.

Przejazd autokarem z Gniewina do Rezerwatu Przyrody Widowo. Jest to rezerwat leśny (las dębowo-sosnowy – drzewa ponad 150-letnie) na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego ok. 1 kilometra od miejscowości Dębki. Spokojne miejsce do spacerów i wypoczynku: połączenie lasu, wydm i morza. Tu: spacer po Rezerwacie.

Cel ochrony: zachowanie interesującego zespołu form wydmowych (wały i pagóry wydmowe, wydmy paraboliczne, niecki i rynny deflacyjne, różnokształtne obniżenia międzywydmowe), zespołów lasów mieszanych dębowo-sosnowych i bażynowych borów nadmorskich oraz rzadkich gatunków roślin.

wejście do Zamku Krokowa - obejrzenie wystawy związanej z rodem Krockowów  i spacer po parku przy zamku. (narracja dotycząca stosunków polsko-niemieckich na tym terenie w okresie międzywojennym)

Przejazd z Rezerwatu Widowo do Dębek.

Dębki - miejscowość turystyczna leżąca u ujścia rzeki Piaśnicy, w której znajdują się szerokie piaszczyste plaże.  

Przy mostku na rzece znajduje się kamień graniczny – znajdujący się na przebiegającej w tym miejscu w latach 1920-1939 granicy polsko-niemieckiej.

Plaża w Dębkach – plażowanie i obiad we własnym zakresie.   ( czas wolny 2,5 godz) 

 

Czas trwania wycieczki z przewodnikiem Marek Burczyk PTTK Gdańsk  - godz. 10:00 - 15:00

 

Na powrocie wejście do Groty  Mechowskiej -  W miejscowości Mechowo znajdują się, niespotykane w Polsce na szeroką skalę, jaskinie z piaskowca. Imponujące formy zostały uformowane poprzez wodę, która wypłukiwała miękki materiał, pozostawiając kolumny z piaskowca i rzeźbiąc w nich imponujące kształty - niewielkie stalaktyty, żebra i polewy. Do wnętrza dostajemy się przechodząc pomiędzy uformowanymi przez naturę kolumnami z piaskowca, docieramy do większych pomieszczeń, gdzie człowiek wspomógł naturalny proces tworzenia jaskiń, poprzez poszerzanie istniejących pustek, wypłukanych przez wodę i piasek. Gdzieniegdzie piaskowiec jest zabarwiony na czerwono, przez rozpuszczone w wodzie związki żelaza.

 

Ilość miejsc ograniczona, decyduje pierwszeństwo zgłoszeń. 

 

Zapisy

tel. 87/ 610 16 24 

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY