Event galleries

18.10.2021

W dniach 17 i 18 października 2021 naszym gościem był prof. Wiesław Fałtynowicz, który poprowadził spotkania dla młodzieży szkolnej oraz dorosłych mieszkańców Ełku. Podczas prezentacji i spaceru uczestnicy dowiedzieli się, jakie znaczenie mają porosty dla środowiska i innych organizmów. Przedstawione zostały rodzej podłoża, na których osiedlają się porosty i miejsca w których żyją. Omówione zostało znaczenie porostów w medycynie i innych dziedzinach życia człowieka, a zwłaszcza ich wykorzystania do oceny stopnia zanieczyszczenia powietrza.

W spotkaniach uczestniczyło 35 osób

18.10.2021

Jaki smak mają korzenie wiesiołka i kawa z żołędzi? Do czego można wykorzystać owoce głogu? Jak sprawić, by jarzębina i żołędzie nie były tak gorzkie? Odpowiedzi na te pytania poznaliśmy 16 października 2021 r. podczas warsztatów poświęconych dzikim roślinom jadalnym. Wspólnie przygotowaliśmy napoje i potrawy z jesiennych owoców i korzeni. W naszym menu znalazły się nastepujące dania: sałatka z korzeni wiesiołka, trufle orechowo-różane, keczup z głogu, konfitura z jarzębiny, jabłek i gruszek, ciasteczka jaglane, zupa dębowa oraz ziemniaki po krakowsku z kurdybankiem.

W warsztatach uczestniczyło 10 osób.

04.10.2021
W pierwszy weekend października obchodzone są Europejskie Dni Ptaków. W tym czasie obserwatorzy z całej Europy wyruszą z lornetkami i lunetami na obserwacje ptaków. To  bardzo szczególny i niezwykły moment w ptasim świecie – czas jesiennych wędrówek. Miliony ptaków, które spełniły swe rodzicielskie obowiązki i wychowały kolejne pokolenie, mogą udać się na zasobne w pokarm zimowiska, zaś miłośnicy awifauny mogą cieszyć się obserwacjami ptasich przelotów. 
Centrum Edukacji Ekologiczne w Ełku oraz Klub Miłośników Ptaków również uczestniczyli w obchodach tych dni - 2 października udaliśmy się na tereny pozamiejskie, gdzie obserwowaliśmy ptaki na łąkach, w zaroślach śródpolnych, w lesie, a także na obszarach wodnych.  
 
Obserwowane gatunki: 
wróbel, bogatka, gawron, kruk, szpak, sroka, zięba, sójka, srokosz, szczygieł, kawka, kwiczoł, kos, grzywacz, trznadel, krogulec, modraszka, śmieszka, mazurek.
 
W spacerze uczestniczyło 6 osób.

Pages