Galerie

22.09.2023

Sprzątania Świata to kampania odbywająca się co roku na całym świecie. Jej celem jest budowanie świadomości ekologicznej - poczynając od uprzątania śmieci, poprzez promocję i stosowanie selektywnej zbiórki odpadów. 19-tego września wraz z setkami wolontariuszy: dziećmi, młodzieżą, dorosłymi – wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska wyruszyliśmy w teren, aby wyszukać i w miarę możliwości usunąć dzikie wysypiska z naszej okolicy. W akcji uczestniczyło 3200 osób i wspólnymi siłami udało się zebrać 1300 kg odpadów.

11.09.2023
Po wakacyjnej przerwie wróciliśmy do wyjazdów na obserwacje ptaków w okolice Ełku. W sobotę 9 września obserwowaliśmy wodę, pola i niebo przy żwirowni między Ruską Wsią a Mołdziami i na drzewach na cmentarzu wojennym w Talusach. Osiem osób, ponad trzy godziny, czterdzieści trzy gatunki ptasie.
Pokazały się naszym oczom i sprzętowi optycznemu:
batalion, bogatka, cyraneczka, czajka, czapla biała, czapla siwa, czarnogłówka, czernica, czubatka, czyż, dymówka, dzięcioł duży, gęgawa, głowienka, grzywacz, kawka, kowalik, krakwa, kruk, krzyżówka, łabędź krzykliwy, łabędź niemy, łyska, mazurek, modraszka, perkoz dwuczuby, perkozek, pierwiosnek, pliszka siwa, rybołów, sierpówka, siewka złota, sosnówka, sójka, sroka, srokosz, szczygieł, szpak, świergotek drzewny, świstun, trznadel, zięba, żuraw.
05.09.2023

3-go września gościem Centrum Edukacji Ekologicznej był prof. dr hab. Wiesław Fałtynowicz, który opowiedział o wypraiwe na Syberię. W czasie wykładu została przedstawiona przyroda Syberii, a także zróżnicowanie tej krainy od koła podbiegunowego i tundry, przez tajgę po stepy kazachskie. Zobaczyliśmy przebieg naukowej ekspedycji syberyjskiej, życie w dzikiej tajdze, sposoby przemieszczania się po Syberii, ale też była okazja do poznania jednego z największych miast regionu - Tomska,  a także siódmej największej rzeki świata jaką jest Ob. Obejrzeliśmy rozległe torfowiska syberyjskie i poznaliśmy ich znaczenie dla świata w kontekście globalnego ocieplenia.  Nie zabrakło również zaskakujących ciekawostek z  syberyjskich wędrówek. W wykładzie uczestniczyło 25 osób.

Strony