Galerie

04.12.2024

3-go grudnia 2024 r. gościem CEE był Adam Zbyryt - naukowiec, popularyzator nauk przyrodniczych i autor książek o zwierzętach. Nie ma dnia, aby nie przeglądał prasy naukowej w poszukiwaniu różnych ciekawostek na temat zwierząt. Robi to nie tylko z czystej ciekawości, ale również potrzeby podzielenia się tym z innymi, aby pokazać ludziom, jak niezwykłe są zwierząt, które żyją wokół nas. Tym razem słuchaliśmy wykładu na temat ptasich jaj. Ptaki to jedyna grupa kręgowców na świecie, pośród których wszystkie gatunki składają jaja. Z czego to wynika  i dlaczego ptasie jaja są tak różnorodne: od niemal okrągłych po gruszkowate, od białych po pokryte wieloma wzorami? Jak powstaje ptasie jajo? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można było poznać na wtorkowym spotkaniu z Adamem Zbyrytem. 

18.11.2024
16-go listopada 2024 w ramach działalności Klubu Miłośników Ptaków wyruszyliśmy na obserwacje nad Jezioro Ełckie przy Centrum Edukacji Ekologicznej oraz nad Jezioro Selmęt w miejscowości Buczki.  Było dosyć pochmurno i mglisto, ale udało się nam zaobserwować 22 gatunki ptaków: 
bogatka, czyż, dzięcioł duży, dzwoniec, gawron, gil, kawka, kormoran, krakwa, kruk, krzyżówka, mewa siwa, mewa srebrzysta, modraszka, pełzacz leśny, perkoz dwuczuby, sierpówka, sójka, sroka, śmieszka, uhla, zięba.
W obserwacjach uczestniczyło 8 osób.
 
 
fot. A.Brzeziński, M.Pietruczuk
12.11.2024

Ideą  IX Marszu Niepodległości jest integracja międzypokoleniowa, uwrażliwienie  uczestników wydarzenia na piękno ojczystej przyrody oraz aktywne uczczenie święta narodowego.

IX Marsz Niepodległości rozpoczął się w Prostkach o godz. 11.11. Do aktywności przygotowała uczestników solidna rozgrzewka i… polski  taniec narodowy. Kompleks sportowo-rekreacyjny opuścili idąc w takt Poloneza. Przewodnikiem podczas wędrówki śladem miejsc pamięci narodowej  był Wójt Gminy Prostki Rafał Wilczewski. Zachwyt nad piękną mazurską przyrodą ustąpił wkrótce zadumie nad kruchością ludzkiego życia i poczuciu bezsilności wobec hitlerowskiego  bestialstwa. Uczestnicy marszu natknęli się w lesie na, oddalone od siebie o kilka metrów, zbiorowe mogiły - na każdej z nich krzyż z brzozy i tablice z informacją o liczbie spoczywających tam osób. Rafał Wilczewski uświadomił im, że miejsce to w latach 1943-44  spłynęło krwią polskiej ludności cywilnej.  Hitlerowcy nie oszczędzili nawet dzieci. W większości mogił w rzeczywistości nie ma już ciał, ekshumowano je i pochowano w Grajewie. Zamordowanych rodaków  uczczono minutą ciszy i zapalono im światełko pamięci. Z historią gminy Prostki zapoznał uczestników także Dariusz Jurczak. Punktualnie o godz. 12.00, w ramach akcji “Niepodległa do hymnu!”, zaśpiewano „Mazurek Dąbrowskiego” (pomysłodawcą i koordynatorem akcji #NiepodległaDoHymnu jest Biuro Programu „Niepodległa”). W Ostrymkole  (wsi założonej w 1338 r.) uczestnicy wydarzenia zwiedzili, wzniesiony w 1667 r., drewniany kościół. Ta  trzynawowa świątynia zachwyciła ich. Do jej wybudowania nie użyto żadnego gwoździa. W prezbiterium znajduje się ołtarz barokowy z 1683 r. Przy ołtarzu - dwie figury aniołów (stojącego i w locie), a po ich bokach dwa mosiężne świeczniki z XVII w. W nawie kościoła umieszczono krzyż z figurą ukrzyżowanego Chrystusa z 1839 r. Na chórze zachwyca zabytkowe poroże jelenia. Po marszu, w Domu Spotkań z Kulturą w Prostkach, uczestników wydarzenia przywitała pani Helena Penkiewicz oraz panie ze Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych "Nasze Prostki".  Przyjęto ich bardzo serdecznie, dzięki czemu szybko zrobiło się ciepło i przytulnie. Miłą atmosferę „podgrzewały” także gorące napoje, przepyszna zupka-krem z dyni, chlebek ze swojskim smalcem i ogórkami, pyszne ciasta,…

Tradycją niepodległościowych wojaży jest wspólny śpiew pieśni patriotycznych. W cudowną i podniosłą atmosferę, piosenką “Wolność”, wprowadziła wszystkich Amelka Fiedorowicz. Uczestnicy śpiewali dla Niepodległej  przy akompaniamencie Grzegorza Kacperskiego i księdza Marcina Oleksy, a także acapella. Było wiele okazji do radości i wzruszeń… IX Marsz Niepodległości w Gminie Prostki na długo pozostanie w pamięci. Uczestnicy marszu wrócili do Ełku bogatsi o wiedzę, doznania,... Z dumą i sentymentem będą nosić okolicznościowe prezenty, które wylosowali w “Biało - Czerwonej Loterii Fantowej” oraz dostali od SIS “Nasze Prostki” (opaska odblaskowa).

Marsz zabezpieczali:

  • Alicja Tracichleb-Salik, Andrzej Salik i Dariusz Jurczak (członkowie Towarzystwa Krajoznawstwa i Turystyki Aktywnej funkcjonującego przy CEE w Ełku),
  • Tadeusz Łukaszczuk z Fundacji Życie i Droga.

IX Marsz Niepodległości ma zgodę na posługiwanie się logo „Niepodległa”. Wydarzenie znajduje się na mapie “Niepodległa do hymnu”: https://niepodlegla.gov.pl/wydarzenia/ix-marsz-niepodleglosci-i-wspolne-spiewanie-hymnu/ fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR2lFedgtKrx2NoCQQAMpGF8qmnk63pVUj19ef1Xy7NxVOxHNOV7mWyTaws_aem_OeSYQ4C4a8uqhrRRSLppJg

 

Organizatorzy wydarzenia:

Ełckie Stowarzyszenie Ekologiczne Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych “Nasze Prostki”

Partnerzy wydarzenia:

Urząd Miasta Ełku Gmina Prostki Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku  Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking  Fundacja Życie i Droga Parafia pw. św. Antoniego z Padwy w Prostkach Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie

 

 

Strony