Boso przez Bagna Biebrzańskie

25.04.2018

 

Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Towarzystwo Krajoznawstwa i Turystyki Aktywnej

serdecznie zapraszają na wędrówkę

"Boso przez Bagna Biebrzańskie" 

Czerwone Bagno to jedno z najbardziej urokliwych miejsc na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. To także jeden z najstarszych rezerwatów przyrody oraz najstarsza ostoja łosia w Polsce. Wędrówka odbywa się w bardzo urozmaiconym krajobrazowo terenie. Czerwone Bagno oddalone od rzeki Biebrzy ma odmienny charakter, ponieważ tworzy torfowiska wysokie porośnięte karłowatym drzewostanem, co stanowi doskonałą ostoję dla zwierząt. Ponadto tereny te doskonale nadają się na lęgowiska i gniazdowiska dla ptaków. Cennym walorem Czerwonego Bagna są nie tylko naturalne warunki siedliskowe zwierząt, ale również unikalna szata roślinna. Różne typy lasów, starodrzewia, turzycowiska i pasma wydm czynią ten teren bardzo atrakcyjny. Przez rezerwat prowadzi kilka znakowanych szlaków turystycznych oraz 700-metrowa ścieżka dydaktyczna, z której dowiadujemy się m.in. czym jest bór bagienny i jaka jest geneza jego powstawania, jaka roślinność go porasta zarówno w runie, jak i na wyższych piętrach. Ścieżka dydaktyczna kończy się platformą widokową, z której można podziwiać panoramę  

5 maja 2018r. (sobota)

godz. 7:30 - wyjazd spod CEE w Ełku prywatnymi autami

godz. 8:30 - dojazd do miejscowości Grzędy (ok. 45 km)

godz. 9:00 - 15:00 - wędrówka wytyczonymi szlakami Czerwonych Bagien ok. 15 km 

Trasa w trakcie wędrówki może nieco ulec zmianie w zależności od możliwości kondycyjnych uczestników. 

ok. godz. 16:00 - przyjazd do Ełku 

 

Pamiętajcie:

Należy dostosowac ubiór do panujących warunków atmosferycznych. Prosimy zabrać ze sobą coś do picia, prowiant na trasę, środki na komary. 

Obuwie dopuszczalne dla osób niezdecydowanych. Teren różnorodny, a więc mogą być zarówno kalosze, jak i buty trekkingowe. 

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje pierwszeństwo zgłoszeń.

Osoby dysponujące prywatnymi autami: prosimy o zgłoszenie podczas zapisów informacji o ilości miejsc wolnych, w celu zabrania niezmotryzowanych osób.

 

Udział w wędrówce jest płatny: 

6 zł za osobę - wstęp na teren BbPN

ok. 10 zł za osobę - opłata za paliwo

 

Każdy uczestnik wędrówki ma obowiązek zapoznać się z REGULAMINEM. 

Zapisy:

biuro@cee.elk.pl

87/610 16 24

Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku

ul. Parkowa 12

19-300 Ełk