Liczenie Łosi 2019 - Biebrzański Park Narodowy

14.01.2019

 

Towarzystwo Krajoznawstwa i Turystyki Aktywnej przy Centrum Edukacji Ekologicznej

serdecznie zaprasza do włączenia się do Akcji

Liczenie Łosi 2019

organizowanej przez Biebrzański Park Narodowy. 

 

Dnia: 2 lutego 2019r.

6.15 - Zbiórka i wyjazd prywatnymi autami przy CEE

8.00 - zbiórka w Biebrzański Parku Narodowym

ok. 18.00 - powrót do Ełku 

 

Wyjazd prywatnymi autami. Przy zapisach prosimy o podanie informacji czy będziecie Państwo dysponować własnym autem, oraz ewentualnie ile będzie wolnych miejsc. 

15 zł/os. koszty paliwa 

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje pierwszeństwo zgłoszeń!

 

"Liczenie Łosi 2019.
Bagna Biebrzańskie to największa naturalna ostoja łosia w Polsce. Około 600 osobników tego największego w Europie ssaka z rodziny jeleniowatych wykorzystuje obszar Biebrzańskiego Parku Narodowego do realizacji swoich potrzeb życiowych. Wzorem lat ubiegłych Park organizuje inwentaryzację łosia. Tegoroczne zimowe liczenie tego gatunku w Parku odbędzie się w 2 lutego , a więc w dniu o symbolicznym znaczeniu dla Parku, bo jest to Światowy Dzień Ochrony Mokradeł. Akcja liczenia łosi w Biebrzańskim Parku Narodowym odbędzie się na obszarze basenu dolnego doliny Biebrzy. Uzyskane podczas inwentaryzacji wyniki, pozwolą nam sprawdzić czy populacja tego gatunku w Parku rośnie czy maleje. 


Tradycyjnie już serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych wolontariuszy do wzięcia udziału w akcji (sobota). Liczenia będą przeprowadzane metodą cichych pędzeń w rejonie wsi Sośnia i w borach sosnowych wzdłuż „Carskiej Szosy”. Zbiórka wszystkich chętnych jest zaplanowana na godz. 8.00 w siedzibie Parku w Osowcu-Twierdzy. Po przeprowadzeniu szkolenia uczestników liczenia w formie prezentacji na sali konferencyjnej wyruszymy w teren (ok. godz. 9.00). Wyjeżdżamy transportem zapewnionym przez Park. W przypadku dużej liczby uczestników potrzebny może okazać się własny transport.

Po zakończeniu akcji (ok. godz. 15.00) przewidziany jest gorący poczęstunek przy ognisku. Podzielić się wówczas będzie można wszystkimi obserwacjami z bieżącego dnia, bo oprócz łosi, uczestnicy inwentaryzacji mają szansę zaobserwować też jelenie, sarny, zające, lisy i inne zwierzęta. Powrót do Osowca-Twierdzy ok. 16.15.


Uczestnicy powinni posiadać obuwie terenowe lub gumowce, oraz ubiór dostosowany do panujących warunków pogodowych. Osoby, które nie ukończyły 18-go roku życia mogą uczestniczyć w liczeniu w towarzystwie dorosłego opiekuna." Tekst: Krzysztof Frąckiel (BbPN)

Zdjęcie: Piotr Tałałaj (BbPN)

https://www.biebrza.org.pl/275,news-pt?tresc=7460

 

 

Zapisy zbieramy do 30 stycznia (środa)

zapisywać się można w siedzibie CEE, przy ul. Parkowej 12

bądź mailowo: biuro@cee.elk.pl

Tel. 87/610 16 24