Program współpracy Interreg VI-A Litwa – Polska
II nabór wniosków (małe granty)
Program jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach celu Europejska współpraca terytorialna na lata 2021-2027.
Program stanowi kontynuację współpracy rozpoczętej w ramach Programu współpracy transgranicznej EWT Litwa-Polska 2007-2013 i 2014-2020.
kwota dotacji: 63 756,00 euro - około 286 902,00 zł
1 priorytet. Promowanie dobrostanu środowiska i wzmocnienie zarządzania kryzysowego.
Cel 1.1. RSO 2.7: Wzmocnienie ochrony i zachowania przyrody, różnorodności biologicznej i zielonej infrastruktury, w tym na obszarach miejskich, oraz ograniczenie wszelkich form zanieczyszczeń.
Partner:
Administrator centrum dla zwiedzających
Kauno marių regioninio parko grupė
Tel. +37069315330
El.paštas: evaldas.makrickas@saugoma.lt
Zieleń miejska ma istotne znaczenie w kształtowaniu warunków życia mieszkańców miasta. Poza funkcja estetyczną i rekreacyjną zieleń miejska odgrywa rolę w regulowaniu warunków termicznych obszarów zabudowanych, ponieważ wpływa to pozytywnie na łagodzenie zmian klimatu. Gmina Ełk może poszczycić się terenami zielonymi
i bogactwami naturalnymi. Otoczone są lasami i jeziorami. Ełk to także miasto wyjątkowe pod względem zasobów naturalnych. Co wyróżnia Ełk na tle innych Europejskich miast to jezioro położone w jego granicach administracyjnych. Prawie 20% powierzchni Ełku pokrywa woda. Ełk otoczony jest ze wszystkich stron obszarem chronionego krajobrazu Jeziora Ełckiego. Obecnie w Ełku i okolicach Ełku realizowane są transeuropejskie inwestycje drogowe i kolejowe: Kolej Baltica i Via Baltica. Bezpośrednie sąsiedztwo tych połączeń powoduje lokalizacje różnych inwestycji, a także rozwoju miasta. Dlatego konieczne jest wdrążenie działań, które przyczynią się do zachowania obecnego dobrostanu środowiska, różnorodności biologicznej i wzrostu świadomości mieszkańców o konieczności zachowania równowagi pomiędzy tym, co naturalne a rozwojem.
Władze lokalne odpowiadają za zachowanie istniejących zasobów naturalnych. Dlatego tak konieczne jest podnoszenie świadomości ludzi w zakresie konieczności dbania o środowisko i zasoby naturalne, ponieważ ludzie nie wiedzą, że woda i naturalne zasoby środowiska są niezbędne i wykorzystywane w każdym aspekcie życia. Dlatego gmina Ełk wraz z gminą Kowno podejmuje problem jak przyczynić się do ochrony środowiska stawiając wspólny cel: Zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat zielonej infrastruktury, ochrony przyrody i łagodzenia zmian klimatycznych, czego rezultatem będzie tworzenie nowych aktywizacji edukacyjnych i środowisk edukacyjnych dla młodzieży(dzieci), dorosłych i osób niepełnosprawnych.
Partnerem projektu będzie Gmina Miasto Ełk, która jest instytucją samorządu terytorialnego. Do zakresu działań gminy zalicza się m.in. zagadnienia środowiska i ochrony przyrody. Ponadto gmina Miasto Ełk ma doświadczenie w realizacji podobnych projektów. W latach 2007-2013 zrealizowany został projekt LT-P/30 "Rozwój turystyki w oparciu o dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe przygranicznych miast Ełk i Kowno", która dotyczyła budowy plaży na Jeziorze Ełckim w celu zabezpieczenia brzegu jeziora przed powstawaniem niekontrolowanej dzikiej plaży.
Natomiast realizatorem projektu jest Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku (jednostka budżetowa Urzędu Miasta), którego głównym zadaniem jest propagowanie idei ekorozwoju oraz kształtowania społecznego poparcia dla ekologicznych działań samorządu. Zadanie realizowane jest poprzez prowadzenie edukacji ekologicznej i przyrodniczej, rozwijanie turystyki i krajoznawstwa, inspirowanie ruchu ochrony środowiska, współpracę z organizacjami pozarządowymi oraz społecznością lokalną i regionalną, wspieranie i upowszechnianie idei samorządności oraz wspieranie i promowanie inicjatyw samorządu lokalnego zmierzającego do podniesienia jakości środowiska i życia mieszkańców.
Podejście transgraniczne jest potrzebne do realizacji wspólnego projektu. Poprzez element współpracy i zaangażowania sąsiadów dodaje dodatkowej atrakcyjności działaniom na rzecz świadomości ekologicznej i wysyła do obywateli sygnał o globalnym charakterze problemów środowiskowych.
Współpraca gmin Kowna i Ełku jest konieczna w celu wymiany doświadczeń niezbędnych do świadczenie wyższej jakości usług edukacji ekologicznej w transgranicznych ośrodkach edukacyjnych obszaru. Zarówno Kowno, jak i Ełk są ważnymi ośrodkami rozwoju, a jednocześnie zależy im na zachowaniu równowagi pomiędzy rozwojem i ochroną rodzimej przyrody a zwiększaniem jej zielone przestrzenie.
Planuje się w ramach projektu przeprowadzenie 3-5 warsztatów a następnie wykorzystanie tej wiedzy w praktycznych zajęciach np.: udział osób w tworzeniu ściany z wykorzystaniem chrobotka reniferowego w CEE, tworzenie wysp hydrofitowych przez uczestników na stawie w ogrodzie CEE, zakładanie ogrodu przydomowego, który będzie miał charakter pilotażowy i edukacyjny dla mieszkańców Ełku, dlatego ze będzie umiejscowiony na terenie ogrodu Centrum Edukacji Ekologicznej. Ponadto w ramach projektu przeprowadzone zostaną warsztaty dla najmłodszej grupy odbiorców, aby już od najmłodszych lat wpoić im ekologiczny styl życia i poszanowanie do przyrody. W ramach warsztatów zostaną przeprowadzone warsztaty nt. „Obrazy z mchu chrobotka” oraz „Las w słoiku”. Efektem warsztatów będą ekspozycje pilotażowe wykonane przez uczestników warsztatów i udostępnione dla mieszkańców w Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku.
Wspólne działania Kowna i Ełku: udział młodzieży litewskiej w warsztatach „Obrazy z mchu chrobotka” oraz udział osób dorosłych, seniorów, młodzieży, dzieci wraz z osobami niepełnosprawnościami do warsztatów z tworzenia ogrodów przydomowych, które przyczynią się do zwiększenia świadomości ekologicznej społeczeństwa polskiego jak i litewskiego na obszarze transgranicznym regionu, ponadto społeczeństwo lokalne zyska większą wiedzę na temat konieczności zachowania i ochrony tego, co już istnieje naturalnie, nastąpi również integracja międzypokoleniowa między uczestnikami oraz dzielenie się doświadczeniami z edukacji ekologicznej, zielonej infrastruktury oraz ochrony środowiska między partnerami projektu podczas wspólnych spotkań.
DZIAŁANIA CEE
Działanie 1: Wykład dla mieszkańców Ełku wraz z wykonaniem (przy ich pomocy) ściany z wykorzystaniem chrobotka reniferowego
- realizacja warsztatów odbędzie się w budynku Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku przy ul. Parkowej 12, tam również powstaną pilotażowe eskpozycje do zawieszenia na ścianach holu oraz w biurach pracowników administracji, dostępne dla zwiedzających ogród CEE (hol) wraz z tablicą informacyjną o projekcie,
Działanie 2: Warsztaty dla dzieci i osób dorosłych: „Obrazy z mchu chrobotka”
(realizacja 3 zajęć dla grup przedszkolnych, szkolnych, młodzieży plus 1 warsztat osób dorosłych w tym seniorów wraz z niepełnosprawnościami z Ełku oraz 1 warsztat dla grupa 30 osób – uczestnicy z Polski i Litwy)
WSPÓLNE DZIAŁANIE (1 warsztat dla grupa 30 osób - młodzieży – uczestnicy z Polski i Litwy)
- realizacja warsztatów odbędzie się w Sali edukacyjnej budynku Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku przy ul. Parkowej 12,
- po warsztatach młodzież z Polski i Litwy uda się na krótki spacer po ogrodzie CEE oraz miasta Ełku wraz z przewodnikiem
(realizacja 3 zajęć dla grup przedszkolnych, szkolnych, młodzieży plus 1 warsztat osób dorosłych w tym seniorów wraz z niepełnosprawnościami z Ełku)
- realizacja warsztatów odbędzie się w Sali edukacyjnej budynku Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku przy ul. Parkowej 12,
Działanie 3: Warsztaty dla dzieci i osób dorosłych: „Las w słoiku”
- realizacja warsztatów odbędzie się w Sali edukacyjnej budynku Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku przy ul. Parkowej 12,
Działanie 4: Warsztaty z projektowania ogrodów przydomowych wraz z ich stworzeniem przez mieszkańców Ełku i Kowna.
WSPÓLNE DZIAŁANIE
- realizacja warsztatów odbędzie się w ogrodzie Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku przy ul. Parkowej 12, tam również powstaną pilotażowe eskpozycje w drewnianych skrzyniach, dostępne dla zwiedzających ogród CEE wraz z tablicą informacyjną o projekcie,
- po warsztatach uczestnicy z Polski i Litwy udadzą się na krótki spacer po ogrodzie CEE oraz miasta Ełku wraz z przewodnikiem w celu poznania Ziemi Ełckiej
Działanie 5: Warsztaty z projektowania wysp hydrofitowych wraz z ich stworzeniem.
Wyniki projektu przyczynia się do realizacji projektu Strategii EUSBSR dla regionu Morza Bałtyckiego, ponieważ ochrona obszarów zielonych i ich wykorzystanie do edukacji ekologicznej powiększy region Morza Bałtyckiego jako potencjału dla regionów wiodących na świecie w zakresie zielonych miast.
Nowością projektu będzie połączenie edukacji o ochronie środowiska, polegającą na praktycznym wykorzystaniu, zaangażowaniu uczestników poprzez realizację warsztatów oraz stworzenie pilotażowych ekspozycji. Jak również połączenie zachowanych terenów zielonych z edukacją ekologiczną na świeżym powietrzu. Podczas realizacji projektu odbędzie się integracja międzypokoleniowa uczestników działań zarówno po stronie polskiej jak i litewskiej. Nastąpi wymiana doświadczeń związanych z ochroną środowiska poprzez tworzenie nowych, zielonych miejsc w aglomeracji miejskiej, lokalnej, na „własnym podwórku” – dzięki edukacyjnym warsztatom i ekspozycjom pilotażowym. Jak i budowanie więzi między osobami starszymi, dziećmi oraz osobami z niepełnosprawnością.