Relacja z podróży "Camino de Santiago" - Droga Św. Jakuba

14.01.2019

 

Towarzystwo Krajoznawstwa i Turystyki Aktywnej przy Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku

oraz Ełckie Stowarzyszenie Ekologiczne serdecznie zapraszają na relacje z podróży

 

Droga św. Jakuba - Camino de Santiago ”

Dnia: 18 stycznia 2019r.

Godz.: 17.00

w siedzibie CEE przy ul. Parkowej 12, sala nr 2

 

„Podróż trwała ok. 4 miesiące, Z Ełku do Francji autostopem, z Bayonne do Santiago de Compostela pieszo, drogą "Camino del Norte"(Północna Droga św. Jakuba, nazywana też Nadbrzeżną - jeden ze szlaków dróg św. Jakuba w Hiszpanii. Następnie Camino Primitivo (gal. Droga Pierwotna, prowadzi z Oviedo do Melide, a stamtąd łącząc się z Camino Francés do Santiago de Compostela. Potem trasa do Fisterra i Muxia- antycznego 'końca świata', czyli dlaczego nie warto kończyć pielgrzymki w Santiago.

Następnie Camino Portugues, przez całą Portugalię do Lagos, gdzie skończyłam trasę pieszą. Od Sevilli powrót autostopem do Polski, dołem Hiszpanii i Francji. Wraz z transportem pomarańczy dojechałam do Ełku tuż przed 24 grudnia. „

 

Droga św. Jakuba - Camino de Santiago szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej, według przekonań pielgrzymów, znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła.

Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów, i żółtymi strzałkami.

Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy. Według legendy ciało św. Jakuba przewieziono łodzią do północnej Hiszpanii, a następnie pochowano w miejscu, w którym dziś znajduje się miasto Santiago de Compostela.

 

„Camino de Santiago to droga dla każdego. O tyle niezwykła, że każdy przeżywa ją na inny  sposób. Warto przejść te kilometry, żeby zrozumieć coś wielkiego, znaleźć radość w zwykłych czynnościach, pobyć z Bogiem, przyjaciółmi, nieznajomymi z całego świata... 

 

Prezentację poprowadzi Ewa Karolska - należy do Towarzystwa Krajoznawstwa i Turystyki Aktywnej, miłośniczka podróżowania. 

 

BEZPŁATNIE

 

 

Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku, przy ul. Parkowej 12

biuro@cee.elk.pl

87/610 16 24