Rowerem i pieszo zwiedzamy OZE

29.04.2024

 

Ełckie Stowarzyszenie Ekologiczne serdecznie zaprasza na wyjazd w ramach projektu:Rowerem i pieszo zwiedzamy OZE

Elektrownia geotermalna w Mszczonowie

Skansen Budownictwa Puszczańskiego - Kampinoski Park Narodowy

Dnia: 18 maja (sobota)
wyjazd godz. 5:00 rano, partking przed CEE
powrót:: po godz. 22:00

 

Co to jest Energia geotermalna ?

(energia geotermiczna, geotermia) – energia cieplna skał, wody i gruntu pod powierzchnią Ziemi, zaliczana do odnawialnych źródeł energii. Proces odnawiania źródeł geotermalnych jest jednak powolny, stąd przy małym strumieniu ciepła geotermalnego pobieranie dużej ilości ciepła może doprowadzić do wychłodzenia skał lub spadku ciśnienia w zbiorniku. Energia geotermalna jest udostępniana za pomocą wierceń zbliżonych technologią wykonania do odwiertów naftowych, jednak odbiegających od nich w szczegółach wykonania i umiejscowienia. Energia geotermalna może być pobierana za pomocą gruntowych pomp ciepła lub głębszychodwiertów. które z reguły służą eksploatacji głęboko położonychwarstw wodonośnych z gorącą wodą. Alternatywnie, możliwe jest wykorzystanie energii cieplnej skał nieprzepuszczalnych lub słabo zawodnionych, do których wtłaczana jest chłodna woda i po nagrzaniu odbierana gorąca. Jednym z przejawów obecności energii geotermalnej są źródła termalne.

 

W programie:

Zakład geotermalny w Mszczonowie - Zakład geotermalny w niewielkim mazowieckim mieście Mszczonów powstał jako trzeci w Polsce.  Wydobywana od 2000 roku woda geotermalna wykorzystywana jest do celów ciepłowniczych, rekreacyjnych oraz, co jest ewenementem w kraju i Europie, do celów pitnych. Prawie siedmiotysięczny Mszczonów położony jest pomiędzy aglomeracją łódzką i warszawską, w odległości ok. 50 km od stolicy, tuż przy ważnych drogach krajowych. W ostatnich latach miasto rozwija się bardzo dynamicznie pod względem gospodarczym (gł. w kierunku przemysłowym i logistycznym). Przede wszystkim stanowi ono dobry przykład miasta, w którym wykorzystanie wód geotermalnych przyczyniło się do polepszenia warunków życia mieszkańców. Nastąpiło to głównie dzięki zdecydowanej poprawie stanu środowiska przyrodniczego oraz dzięki możliwości korzystania z bogatej oferty rekreacyjnej w kompleksie „Termy Mszczonów”. 

Skansen budownictwa puszczańskiego – niewielki skansen (trzy zagrody) we wsi Granica k. Kampinosu. Reprezentuje w dużej mierze zanikłe drewniane budownictwo ludowe Puszczy Kampinoskiej. Stanowi realizację niewielkiego fragmentu planowanego tu niegdyś Parku Etnograficznego. Wchodzi w skład Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego im. Jadwigi i Romana Kobendzów, należącego do Kampinoskiego Parku Narodowego.

 

godz. 5:00 - 10:30 wyjazd z Ełku do Mszczonowa
godz. 11:00 - 13:00 zwiedzanie ciepłowni geotermalnej w Mszczonowie z przewodnikiem
godz. 13:00 - 14:00 przejazd do Kampinowskiego PArku Narodowego
godz. 14:00 - 17:00 zwiedzanie z przewodnikiem Skansenu Budownictwa Puszczańskiego + spacer po terenie KPN

godz. 17:00 - około 22:00

powrót do Ełku 

koszt: 130 zł /os.

UWAGA: ZMIANA NUMERU KONTA DO WPŁAT

wpłaty prosimy dokonywać na konto
tytułem  „Cele statutowe”
62 1600 1462 1731 4507 1000 0001
 
Ełckie Stowarzyszenie Ekologiczne 
ul. Parkowa 12
19-300 Ełk 

 opłatę proszę dokonać do dnia 16 maja 

Potwierdzenie prosze przesłać na adres: e.sigiel@cee.elk.pl 

 

ZAPISY:

E.SIGIEL@CEE.ELK.PL

tel. 87 610 16 24