"WRONKI. Wieś historii i opowieści"

08.03.2018

 

„Wronki. Wieś historii i opowieści”

18.03.2018r. (niedziela)

Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku, Stowarzyszenie Wronki, Towarzystwo Krajoznawstwa i Turystyki Aktywnej oraz Nordic Walking-owy Ełk serdecznie zapraszają miłośników pieszych wędrówek na marsz po Wronkach i okolicy (ok. 10 km).

Wyruszymy śladem 9 „opowieści z odkrytych kart historii i zapamiętanych przez najstarszych mieszkańców”.

 

Do Wronek dojedziemy prywatnymi samochodami. Propagujemy zrównoważony transport, dlatego spotykamy się wszyscy w Ełku na parkingu Placu św. Jana Pawła II o godz. 9.30. Wspólnie pojedziemy starając się, aby w każdym samochodzie był komplet (osoby dosiadające się do samochodu płacą po 10 zł /os. dla kierowcy na paliwo). Samochody zaparkujemy przyświetlicy we Wronkach.

Wronki to wspaniałe miejsce, w którym przeszłość, tradycja,… współistnieją z nowoczesnością. Turysta, aby zwiedzić miejscowość potrzebuje sił i chęci do marszu oraz… smartfona. Po ściągnięciu aplikacji (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobile.qrcodereader) może wysłuchać opowieści dzięki rozmieszczonym we Wronkach  „gadającym słupkom” z kodami QR. My będziemy mieli przewodnika –  p. Janusza Borzeńskiego ze Stowarzyszenia Wronki.

Przed marszem „rozprostujemy kości”, rozciągniemy mięśnie i nasmarujemy stawy, dzięki rozgrzewce, którą poprowadzi  p. Alicja Tracichleb-Salik (instruktor Nordic Walking). Następnie młodzi turyści: Joanna i Piotr udzielą nam instruktarzu dotyczącego obsługi aplikacji. A p. Janusz Borzeński poprowadzi nas „od słupka do słupka”. Przejdziemy ok. 10 km malowniczej trasy (w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych jest możliwość jej skrócenia).

Po marszu (ok. godz. 14.00) w świetlicy wiejskiej we Wronkach - integracja, plotting, degustacja pyszności, które ze sobą przywieźliśmy i… na zakończenie muzyczna niespodzianka. 

Planowany powrót do Ełku - godz.16.00.

To, czy wyjazd się uda zależy od Was.
Potrzebujemy:
- miłośników pieszych wędrówek,
- kierowców z samochodami, którzy zabiorą niezmotoryzowanych.

Weźcie ze sobą:
- 15 zł (10 zł dla kierowców na paliwo - trasa przez Połom, w obie strony to ok. 60 km; 5 zł do skarbonki w Świetlicy we Wronkach),

- termosy z herbatą i coś „na ząb” na trasę,

- „łakocie” na szwedzki stół, który przygotujemy w świetlicy,

- odzież dostosowaną do pogody (w razie deszczu peleryna przeciwdeszczowa, buty na zmianę i worek na śmieci – uchroni to nas przed przeziębieniem i samochody przez ubrudzeniem),

 

Warto zajrzeć: 

  1. „Wronki. Wieś historii i opowieści”: https://www.youtube.com/watch?v=EQ7_d8WJrKo&sns=fb
  2. https://www.facebook.com/wronkimazurskie/videos/974816716006403/

 

Zapisy:

biuro@cee.elk.pl

87/610 16 24 

Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku

ul., Parkowa 12

19-300 Ełk