Wyjazd na obserwacje ptaków na zbiorniki wodne w okolicach Ełku

14.11.2018
W sobotę 10.11.2018 r. Klub Miłośników Ptaków oraz Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku zaprosiło uczestników na obserwacje ptaków na zbiorniki wodne w okolicach Ełku. Jesienią zbiorniki wodne stanowią miejsce odpoczynku i żerowania ptakow wodnych migrujących na zimowiska. Na jeziorach w okolicy Ełku w tym okresie regularnie widywane są różne gatunki rodem z północy, w tym nury, tracze i kaczki morskie. Z nadzieją na rzadsze, późnojesienne gatunki przeprowadziliśmy obserwacje dwóch największych jezior w pobliżu Ełku. Łaśmiady były lustrowane z miejscowości Sikory Juskie oraz z Piasków.
Selmęt Wielki przeglądaliśmy z plaży w Szeligach, z drogi w Buczkach (3 nury czarnoszyje i 2 perkozy rogate) oraz ze skarpy w Sędkach (tu kolejne 2 rogate i uhla).
Po powrocie do CEE chętni mogli spojrzeć jeszcze na Jezioro Ełckie i ucieszyć oczy mewą czarnogłową, zarówno w wersji dorosłej, jak i młodocianej.
 
Lista gatunkowa zamknęła się na 42 w pozycjach:
bogatka, czapla siwa, czeczotka, czernica, czyż, dzwoniec, gągoł, gil, grubodziób, kawka, kormoran, krakwa, kruk, krzyżówka, kszyk, kwiczoł, łabędź niemy, łyska, mewa białogłowa, mewa siwa, mewa srebrzysta, modraszka, myszołów, nur czarnoszyi, nurogęś, ogorzałka, perkoz dwuczuby, perkoz rogaty, płaskonos, raniuszek (głos), rożeniec, sierpówka, sikora uboga, sójka, sroka, strzyżyk, śmieszka, świstun, trznadel, uhla, wrona siwa, zięba.
 
W wyjeździe uczestniczyło 19 osób.