Ełckie Dni Ziemi

16.04.2024

Od piątku (19 kwietnia) rozpoczynają się obchody Ełckich Dni Ziemi, które potrwają do 29 kwietnia. W Ełku zaplanowano wiele wydarzeń, których wspólnym celem jest propagowanie ekologii, edukacja przyrodnicza, czy też uwrażliwienie na piękno otaczającego nas świata i aktywne spędzanie wolnego czasu. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami akcji.

Ełckie Dni Ziemi 2024
 
19 kwietnia (piątek)
9:00-10:00 – spotkanie dla uczniów
10:30 – 11:30 – spotkanie dla uczniów
17:00  - spotkanie dla mieszkańców Ełku
Marcin Kostrzyński - autor książek powiązanych z naturą i zwierzętami. Obserwator przyrody, leśnik, fotograf. Kręci filmy o zwierzętach i publikuje je w serwisie YouTube na kanale Marcin z lasu Kostrzyński. 
 
19-21 kwietnia (piątek, sobota, niedziela)
godz. 10:00
Miejsce: okolice Mostu Zamkowego przy ECK
PODWODNIK Szkoła Ratownictwa, Sportów Wodnych i Obronnych zaprasza wszystkich (nurków i nie-nurków): osoby prywatne (najchętniej całe rodziny) oraz szkoły, organizacje i instytucje. Wszystkich, komu zależy na poprawie stanu naturalnego środowiska wodnego miasta Ełku. Można uczestniczyć w dowolnej liczbie dni, ale - oczywiście - zachęcamy, by we wszystkich. Udział dzieci pod opieką rodziców/opiekunów, powyżej 16 lat - za ich zgodą.
 
20 kwietnia (sobota)
godz. 10:00
Miejsce spotkania: Centrum Edukacji Ekologicznej
Rajd rowerowy, podczas którego uczestnicy będą sadzić drzewka na terenie Nadleśnictwa Ełk. Po zakończeniu sadzenia drzew odbędzie się ognisko. 
 
21 kwietnia (niedziela)
godz. 11:00
Miejsce spotkania: przystanek MZK przy Żabim Oczku
Wędrówka promujące walory przyrodnicze Ełku i okolic. 
 
22 kwietnia (poniedziałek)
godz. 17:00
W ogrodzie CEE uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej  zagrają utwory muzyczne „dla Ziemi”. 
 
22 kwietnia (poniedziałek)
Quiz z wiedzy na temat form ochrony bioróżnorodności w mieście oraz organizacji, instytucji związanych z ochroną środowiska działających na terenie Ełku i regionu. Aby wziąć w nim udział należy do 21.04.2024 r. wypełnić “Kartę zgłoszeniową”, która dostępna jest na stronie www.cee.elk.pl
 
23 kwietnia (wtorek)
Wyjazd uczniów szkół podstawowych do PWiK do Nowej Wsi Ełckiej, aby poznać, w jaki sposób prowadzona jest gospodarka ściekowa i osadowa w naszym mieście. 
 
24 kwietnia (środa)
Do udziału w akcji zaprosimy ełckie placówki oświatowe, organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne. Udział w Wiosennym Sprzątaniu to dobry sposób na uświadomienie, że to jak wygląda okolica w której mieszkamy zależy głównie od nas samych. 
 
Śmieci oddajesz - drzewko dostajesz
25 kwietnia (czwartek)
Na Placu Jana Pawła II od godziny 12:30 rozpocznie się przekazywanie sadzonek drzew. Każdy, kto przyniesie ze sobą elektroodpady otrzyma za nie sadzonkę drzewka. W ramach akcji "Śmieci oddajesz - drzewko dostajesz" Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz przekaże 500 sztuk sadzonek świerków, sosen, brzóz i dębów
 
25 kwietnia (czwartek)
godz. 17:30
Miejsce: Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku
Porozmawiamy o tym jak świadomie i tym samym - bezpiecznie jeździć jednośladem, z korzyścią dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.
 
26 kwietnia (piątek)
godz. 17:00 
Tomasz Kłosowski – znany i ceniony fotograf przyrody i dziennikarz oraz popularyzator polskiej przyrody. Wspólnie z bratem Grzegorzem wydał kilkanaście albumów fotograficznych, w tym o ukochanej Biebrzy i jej dzikich mieszkańcach.
 
27 kwietnia (sobota)
godz. 11:00
Bieg rozpocznie się przy CEE, a zadaniem uczestników będzie pokonanie wyznaczonej trasy wzdłuż ełckiej promenady (biegiem, marszem, spacerem). Uczestnicy zamiast medali otrzymają sadzonki drzew iglastych.
 
28 kwietnia (niedziela)
godz. 11:00
Start: parking przy sklepie PoloMarket przy ul. M.T. Kalkuty
Spacer po Ełku i najbliższej okolicy, podczas którego rodzice i dzieci nauczą się słuchać i patrzeć na otaczającą przyrodę. Podczas spaceru będziemy obserwować świat roślin, grzybów i porostów.