„Z pasji do przyrody” - Dofinansowanie realizacji projektu ze środków publicznych z WFOŚiGW w Olsztynie

 

Dofinansowanie realizacji projektu ze środków publicznych z WFOŚiGW w Olsztynie

Identyfikator wniosku: 5451

Nazwa konkursu: Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej - nabór IV

Numer wniosku: WND/3265/24

 

Obszar priorytetowy: Kształtowanie świadomości proekologicznej i ochrona przyrody

Cel tematyczny: Edukacja Ekologiczna 

 

Pozyskana kwota: 
 
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie - 120 540.94 zł
 
Wkład własny Centrum Edukacji Ekologicznej  - 16 800.00 zł 
 
 
„Z pasji do przyrody”
 

 

Świadomość problemów środowiskowych to pierwszy krok ku lepszej przyszłości. Celem Ełckiego Stowarzyszenia Ekologicznego jest realne kształtowanie, kreowanie i utrwalanie świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa oraz budowanie poczucia odpowiedzialności za środowisko. Poprzez działania projektowe chcemy pokazać, że klimat  to układ zależności i każde podejmowane zachowania proekologicznych nie pozostają bez konsekwencji, dlatego podkreślamy i komunikujemy działania, które są korzystne dla życia nas wszystkich w długiej perspektywie.

Według Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego: stanowisko środowisk naukowych jest jasne – katastrofy klimatycznej unikniemy tylko wówczas, gdy globalnie osiągniemy neutralność klimatyczną, czyli stan równowagi pomiędzy emitowaniem a pochłanianiem gazów cieplarnianych. Jednym z głównych założeń Europejskiego Zielonego Ładu, opracowanego przez Komisję Europejską, jest zredukowanie o 90% emisji gazów cieplarnianych pochodzących z transportu, tak, aby do 2050 roku gospodarka UE stała się neutralna klimatycznie. Jedyną drogą do ich osiągnięcia jest transformacja technologiczna i pójście ścieżką zrównoważonego rozwoju.

Ponadto działania związane z niskoemisyjnym planowaniem przestrzennym powinny być realizowane przy współpracy wielu podmiotów, zaczynając od władz lokalnych, przez inwestorów, planistów, aż po samych mieszkańców. W tym kontekście nie bez znaczenia jest wprowadzenie działań miękkich, których celem jest zwiększenie poziomu wiedzy, promocja pozytywnych zachowań, zapewnienie możliwości komunikacji wszystkich stron zaangażowanych w rozwój gospodarki niskoemisyjnej.

Zgodnie z przyjętą we wstępie definicją gospodarki niskoemisyjnej transport odgrywa jedną z kluczowych ról w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, redukcji zanieczyszczeń powietrza.  Według KAPE S.A. na podstawie Kalenoja 1996 - Najbardziej niskoemisyjnymi (a wręcz zeroemisyjnymi) formami przemieszczania się ludzi są: ruch pieszy oraz transport rowerowy. Również jednym z filarów niskoemisyjnej polityki transportowej jest wykorzystanie najmniej emisyjnych środków transportu - promowanie zmiany środków transportu na niezmotoryzowane lub zbiorowe czego efektem jest zwiększanie świadomości społecznej oraz zmiany utartych zachowań. Kilkuletnie doświadczenie w zakresie współpracy z gminami wskazuje, że na przestrzeni ostatnich lat nastąpił znaczny wzrost wiedzy i świadomości społeczeństwa w zakresie przeciwdziałania niskiej emisji, czy też podejmowania działań poprawiających jakość środowiska naturalnego, a co również się z tym wiąże - wzrost jakości życia ludzi. Dlatego zaplanowane w projekcie działania pozwolą na dalszy rozwój i wzmocnienie już zachodzących zmian w jakości życia ludzi.

Jednym z rozwiązań promocji zagadnień gospodarki niskoemisyjnej, zaplanowanych w projekcie, jest możliwość organizacji takich wydarzeń jak: Dzień Ziemi, Sprzątanie Świata, Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, skierowane do grup szkolnych i przedszkolnych, aby już od najmłodszych lat wpoić im ekologiczny styl życia. Ponadto bardzo dobrym przykładem działań edukacyjno-informacyjnych jest organizacja konkursu dla dzieci pod nazwą "Mój Zielnik", w celu zwrócenia większej uwagi na otaczającą przyrodę oraz jej ochronę w ich miejscu zamieszkania. Tematykę niskoemisyjności można, a wręcz trzeba połączyć z działaniami wspierającymi zrównoważony transport. Działania zaplanowane w projekcie m.in. "Wyjazdowe rajdy rowerowe" promujące transport przyjazny środowisku, oraz "Pieszo przez obszary chronione" jako zeroemisyjne formy przemieszczania są działaniami, których może podjąć się każdy, aby pozytywnie wpłynąć na stan środowiska.  Aby zapewnić prawidłowość realizacji działań wyjazdowych zaplanowano zakup przyczepki rowerowej. Ostatnim istotnym elementem sprzyjającym propagowaniu komunikacji rowerowej jest wyposażenie w infrastrukturę towarzyszącą, w tym przede wszystkim miejsca do parkowania rowerów. Dlatego zaplanowano montaż parkingu przy budynku Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku - z myślą o najmłodszej grupie mieszkańców Ełku.

W tym kontekście nie bez znaczenia jest prowadzenie w projekcie działań miękkich, których celem jest zwiększenie poziomu wiedzy, promocji pozytywnych zachowań. Ełckie Stowarzyszenie Ekologiczne wraz z Centrum Edukacji Ekologicznej staje się jednostką jeszcze bardziej promującą ochronę powietrza i dbającą o środowisko naturalne. Jednak, aby podtrzymać tą idee, wychodząc naprzeciw globalnemu problemowi związanemu ze zmianami klimatycznymi i dalszej edukacji społeczności lokalnej zaplanowano następujące działania, które są niezbędne do realizacji postawionych celów projektu: – ochrona środowiska – budowa społecznej świadomości – czyste powietrze.

 

1.Dzień Ziemi - w kwietniu obchodzimy Dzień Ziemi, największe międzynarodowe święto ekologiczne. W tym czasie w naszym mieście organizujemy wiele wydarzeń, których wspólnym celem jest propagowanie ekologii, edukacji przyrodniczej, czy też uwrażliwienie na piękno otaczającego nas świata i aktywne spędzanie wolnego czasu.  W roku 2025 zaplanowano przeprowadzenie spotkań z przyrodnikami, którzy od lat związani są z realizacją wielu programów telewizyjnych o polskiej przyrodzie. Podczas spotkań autorzy zaprezentują własne materiały: zdjęcia oraz filmiki, które w zabawny i ciekawy sposób obrazują polską przyrodę. W realizacji działania wezmą udział dzieci z grup szkolnych oraz przedszkolnych.

2.Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu - 16-22 września to tydzień, podczas którego promowany jest zrównoważony transport. Taki, który dba się o środowisko i redukuje emisję szkodliwych substancji. Zachęca on także do korzystania z alternatywnych środków transportu, takich jak: rower, komunikacja publiczna czy chodzenie pieszo. Skierowane do grup szkolnych i przedszkolnych, aby już od najmłodszych lat wpoić im ekologiczny styl życia. W trakcie całego tygodnia zaplanowano: 1.Korzystam z MZK

3.Konkurs Mój Zielnik - bardzo dobrym przykładem działań edukacyjno-informacyjnych jest organizacja konkursu dla dzieci, w celu zwrócenia większej uwagi na otaczającą przyrodę w ich miejscu zamieszkania w celu jej ochrony oraz kształtowanie poczucia współodpowiedzialności za stan środowiska naturalnego. Celem takich konkursów jest zainspirowanie młodych ludzi do twórczych poszukiwań, realizacji własnych pasji i zainteresowań oraz rozwijania indywidualnych zdolności artystycznych w różnych dziedzinach, a przede wszystkim w ochronie środowiska przyrodniczego – a więc podnoszenie świadomości ekologicznej już od najmłodszych lat. Co jest niezwykle ważne w ochronie cennego dla nas środowiska przyrodniczego i powietrza. Zostaną wyłonione dwie zwycięskie prace, w dwóch kategoriach wiekowych (uczniowie szkół podstawowych i przedszkolnych), oraz nagrody rzeczowe za zajęcie II i III miejsca.

4. Marsz Niepodległości – jako zeroemisyjne formy przemieszczania się ludzi. Działanie skierowane do mieszkańców Ełku, aby mieli możliwość aktywnego zwiedzania unikatowych pod względem przyrodniczym i krajoznawczym miejsc oraz zachęcenie do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania. Marsz NW jest działaniem, którego może podjąć się każdy, aby pozytywnie wpłynąć na stan środowiska.

5. Pieszo przez obszary chronione - jako zeroemisyjne formy przemieszczania się ludzi. Działanie skierowane do mieszkańców Ełku, aby mieli możliwość aktywnego zwiedzania unikatowych pod względem przyrodniczym i krajoznawczym miejsc oraz zachęcenie do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania. Kto z nas nie lubi czasem oderwać się od całego świata, od pracy, stresu, zabiegania? Każdy chodź przez chwilę chciałby zostawić wszystko gdzieś za sobą, aby móc naładować akumulatory. Wędrowanie to jedna ze wspaniałych aktywności, gdzie można przemierzać kolejne kilometry przez malowane naturą lasy, strumyki, wzgórza, łąki. Świeże powietrze, wspaniałe widoki dają radość z wędrowania bez względu na to jak długa i ciężka jest droga. Pieszo przez obszary chronione jest działaniem, którego może podjąć się każdy, aby pozytywnie wpłynąć na stan środowiska. Zaplanowano 6 wyjazdów w miejsca cenne przyrodniczo i krajoznawczo.

6.Promocja projektu - spot reklamowy - krótki filmik propagujący przeciwdziałanie emisjom poprzez realizację działań proekologicznych, m.in. promujący transport przyjazny środowisku. Spot będzie zawierał m.in. wywiad w Prezydentem Miasta Ełku dot. poszerzania wiedzy i realizacji idei ograniczających negatywny wpływ obszarów miejskich na zdrowie i środowisko, co może zaowocować nie tylko niskoemisyjnym rozwojem, ale także zwiększeniem walorów kulturowych i przyrodniczych miasta Ełku. Współpraca z przedstawicielami JST pozwala stwierdzić, że dzięki zwiększaniu świadomości korzyści z płynących działań redukujących zużycie energii oraz ograniczających emisje zanieczyszczeń do atmosfery osiągana jest większa akceptacja społeczna dla działań planistycznych jednostek prowadzonych właśnie w kierunku przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną.

7.Sprzątanie świata - do udziału w akcji zaprosimy ełckie placówki oświatowe, organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne. Udział w Jesiennym oraz Wiosennym Sprzątaniu to dobry sposób na uświadomienie, że to jak wygląda okolica w której mieszkamy zależy głównie od nas samych. Niestety krajobraz po zimie, jak i po lecie nie wygląda zachęcająco. Puszki, papiery, folie, butelki nie tylko szpecą ulubione miejsca spacerów, ale także szkodzą przyrodzie. Dlatego też uczestnicy zostaną zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawice, aby usunąć wszystkie napotkane odpady. Mamy nadzieję, że udział w akcji zwiększy ich świadomość w zakresie ochrony środowiska i wpłynie na zmniejszenie procederu pozbywania się śmieci "gdzie popadnie".

8.Stacja naprawy rowerów z parkingiem rowerowym - jako istotny element sprzyjający propagowaniu komunikacji rowerowej, jest wyposażenie przestrzeni publicznej w infrastrukturę towarzyszącą, w tym przede wszystkim miejsca do parkowania rowerów wraz ze stacją naprawcza rowerów. Takie rozwiązanie może zachęcić większą ilość osób do korzystania z tego środka transportu. Zaplanowano montaż parkingu rowerowego z ławką i dodatkowymi stojakami na 12 rowerów wraz ze stacja naprawcza rowerów.

9.Wyjazdowe rajdy rowerowe -tematykę niskoemisyjności można, a wręcz trzeba połączyć z działaniami wspierającymi zrównoważony transport. Działanie zaplanowane w projekcie promuje transport przyjazny środowisku, aby mieszkańcy Ełku mieli możliwość aktywnego zwiedzania unikatowych pod względem przyrodniczym i krajoznawczym miejsc oraz zachęcenie do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania. Zaplanowano 7 rajdów rowerowych w obszary cenne przyrodniczo.

10.Zakup materiałów na potrzeby projektów edukacyjnych - na potrzeby realizacji obchodów Dnia Ziemi, zaplanowano zakup projektora oraz laptopa niezbędnego do przeprowadzenia zajęć z przyrodnikami.

11.Zakup wyposażenia turystycznego - aby zapewnić prawidłowość realizacji działań wyjazdowych zaplanowano zakup przyczepki rowerowej.

12. Bożonarodzeniowy spływ kajakowy - zeroemisyjna forma zwiedzania trudno dostępnych obszarów cennych przyrodniczo. Już po raz 47 Ełckie Stowarzyszenie ekologiczne wraz z Centrum Edukacji Ekologicznej chce zaprosić wszystkich mieszkańców Ełku na Bożonarodzeniowy spływ kajakowy. Święta Bożego Narodzenia to czas, gdy większość z nas ląduje w fotelu i zastanawia się jak odmówić nałożenia kolejnej porcji ciasta. A może warto zamienić kapcie na ciepłe buty i spędzić chodź jeden dzień nieco inaczej? Aktywniej?

 
 
"Korzystamy z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie"