Budki lęgowe

23.01.2024

Chętnie oddamy w dobre ręce  ekologiczne, ręcznie wykonane budki lęgowe dla ptaków typu A1.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy po odbiór budek do Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku od 5 lutego 2024 r.  

 

BUDKI LĘGOWE DLA PTAKÓW
Jednym z ciekawszych elementów zagospodarowania ogrodów są budki dla ptaków, zwane też bardziej fachowo budkami bądź skrzynkami lęgowymi. Niepozorne domki, zawieszone na słupach, ścianach budynków czy drzewach z całą pewnością zostaną zamieszkałe przez najróżniejsze ptasie rodziny. Korzyści jest z tego wiele, ale najważniejsze to oczywiście niepowtarzalny klimat, a bardziej przyziemnie – znaczne zmniejszenie w najbliższej okolicy ilości insektów, zwłaszcza much i komarów.
 
Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków?
Budki lęgowe zawiesza się tuż przed rozpoczęciem okresu lęgowego ptaków, czyli najpóźniej do połowy marca. 
Ogólne zasady wieszania budek lęgowych
Ptaki jako zwierzęta terytorialne potrzebują znacznych przestrzeni, dlatego budki zawiesza się w dość dużych odstępach. W zależności od wielkości ogrodu – wystarczy umiejscowić od 2 do 3 budek lęgowych.
Budka lęgowa nie powinna być umieszczana w pobliżu karmników dla ptaków, gdyż duża liczba innych ptaków przy karmniku może przeszkadzać gnieżdżącym się ptakom.
Budkę należy montować bardzo stabilnie, nie może się poruszać nawet przy większych podmuchach wiatru. Nie może być dostępna dla kotów. Zazwyczaj umieszcza się je na wysokości ok. 0,5-4 m, tak aby człowiek mógł dostać się do budki z drabiny w celu konserwacji czy czyszczenia. Najlepiej przymocować ją do pnia drzewa tak, aby budka lęgowa nie była wystawiona na działanie silnego wiatru, deszczów oraz światła słonecznego.
Budki lęgowe należy mocować za pomocą nierdzewnych gwoździ lub nierdzewnego drutu. Można także użyć taśmy zaciskowej, jednakże w każdym przypadku należy pamiętać o zachowaniu luzu na przyrost i co roku kontrolować, czy zamocowanie nie uciska drzewa. Jeżeli tak, to należy poluzować mocowanie.
Często spotykanym elementem przy budkach jest „patyczek”, przymocowany poniżej otworu wlotowego. Ptaki radzą sobie i bez niego, natomiast pomaga on zazwyczaj drapieżnikom próbującym sięgnąć do wnętrza budki. 
Sprzątanie budki po sezonie
Wywieszoną budkę, po sezonie lęgowym, tj. jesienią lub zimą należy wyczyścić (w naturalnych dziuplach pozostałości ulegają samoistnemu rozkładowi, ale w skrzynkach pozostają na wiele lat). W przypadku gdy wywieszona skrzynka nie była zasiedlana w ciągu kolejnych dwóch sezonów lęgowych, trzeba ją przewiesić w inne miejsce, gdyż prawdopodobieństwo zajęcia jej w następnych latach jest niewielkie (budka lęgowa otwiera się od spodu, co ułatwi jej oczyszczenie).
 
Budki lęgowe w typie A1 przeznaczone są dla następujących ptaków: 
  • sikora modra
  • sikora czubata
  • sikora uboga
  • sikora sosnówka
  • sikora czarnogłówka
  • muchołówka żałobna
 
Gatunek Wysokość wieszania Odległość między budkami
sikora modraszka 1,2-4 metrów 10-30 metrów kwiecień i czerwiec
sikora czubata 1-2 metry 20-30 metrów kwiecień i czerwiec
sikora uboga 0,5-2 metrów 20-30 metrów kwiecień-maj
sikora sosnówka 0,5-2 metrów 20-30 metrów kwiecień-maj i czerwiec
sikora czarnogłówka 1,2-2 metrów 20-30 metrów kwiecień-maj
muchołówka żałobna 2-3 metry 100-200 metrów maj-czerwiec