Szlakiem ginących zawodów

22.09.2023

 

"Trasa przebiega przez następujące miejscowości:  Lewkowo Stare - Czarna Wieś Kościelna – Zamczysk – Janów

 

Dnia: 1 października (niedziela)

wyjazd godz. 7:30

start: parking przed CEE w Ełku, ul. Parkowa 12

powrót po godz. 20:00

 

Szlak Rękodzieła Ludowego to przeniesienie się do czasów naszych pradziadków, a dokładniej ich codziennej pracy. Jest to wycieczka po starych pracowniach rzemieślniczych, takich jak kuźnie, pracownie garncarskie, rzeźbiarstwa ludowego i wiele innych. Rzadko już można spotkać prawdziwego kowala, tkacza, garncarza czy łyżkarza. Zawody te odeszły już niemal zupełnie w niepamięć. Współczesne szkoły nie kształcą już takich fachowców, a jednak praca tych, którzy jeszcze zajmują się starym rzemiosłem jest doceniana na całym świecie. Być może właśnie śladowe ilości takich rzemieślników oraz ich piękne, unikatowe bez wątpienia wyroby cieszą się popularnością nie tylko w kraju, ale także za granicą"

"KUJ ŻELAZO PUKI GORĄCE...ORAZ NIE ŚWIĘCI GARNKI LEPIĄ..."

Czarna Wieś Kościelna gromadzi kilka pracowni rzemieślniczych, głównie garncarskich, ale również kuźnię kowala. Największą atrakcją dla turystów jest możliwość spraktykowania samodzielnego lepienia garnków. Wbrew pozorom nie jest to tak łatwa czynność jakby się mogło wydawać, nie mniej jednak nawet najbardziej kanciaste naczynie ulepione własnymi rękoma daje niewiarygodną satysfakcję. Pod okiem specjalistów tego fachu można nauczyć się trudnej sztuki lepienia garnków i innych naczyń. Odwiedzając pracownie garncarskie można również zakupić unikatowe wyroby garncarzy, którzy tworzą nie tylko garnki, ale także misy, wazony, dzbany i inne piękne naczynia.

Kolejną pracownią rzemieślniczą w Czarnej Wsi Kościelnej jest kuźnia Pana Mieczysława Hulewicza. Ten warsztat zachwyci każdego kto tu zajrzy. Kowalstwo, którym trudni się Pan Mieczysław łączy elementy ludowe i artystyczne dzięki czemu efekty pracy są zdumiewające. Podobnie jak w pracowni garncarskiej, także w kuźni można spróbować swoich sił. Odwiedzający mają możliwość obserwacji procesu powstawania wyjątkowych wyrobów, a także ich zakupu. Pan Mieczysław swoje przedmioty tworzy za pomocą wycinania, wyginania, skręcania lub zacinania poszczególnych elementów. Nowoczesne produkty uzyskane za pomocą starych technik kowalskich mogą być ozdobą każdego wnętrza. Wyroby jakie można znaleźć w dorobku tego kowala to: ozdoby dekoracyjne wnętrz, wszelkie okucia, krzyże przydrożne, zawiasy i klamki. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że wszystkie narzędzia jak i cała kuźnia zostały własnoręcznie zbudowane i wykonane przez Pana Mieczysława.

"GDZIE DRWA RĄBIĄ TAM WIÓRY LECĄ..." CZYLI

Zamczysk to kolejna miejscowość na trasie szlaku rękodzieła ludowego Podlasia. Tutaj można się zetknąć z innym ginącym zawodem – łyżkarza. Produkcja drewnianych łyżek, czerpaków, widelców, szufelek i warząchwi starymi sposobami i specjalnymi narzędziami takimi jak siekiery, cieślice, reszczyki i noże przeżywa właśnie swój renesans. Drewniane łyżki są ozdobą nie jednej kuchni, a często służą także jako standardowe narzędzia kuchenne. Turyści odwiedzający warsztat tradycyjnego wyrobu drewnianych łyżek jedynego już na Podlasiu łyżkarza – Pana Mieczysława Baranowskiego mają niepowtarzalną okazję przyjrzeć się procesowi wyrobu drewnianych łyżek oraz dowiedzieć nieco więcej o samym zawodzie łyżkarza. Można także uzyskać informacje na przykład o najodpowiedniejszym do produkcji rodzaju drewna.

Następnym punktem szlaku jest Janów – jedyny w Polsce ośrodek kultywujący oryginalną technikę tkactwa dwuosnowowego. Tkactwo uprawiane przez regionalnych twórców jest wyjątkową i oryginalną sztuką ludową, zaczerpniętą z... naszego miasta Ełku. Wyrabiane specjalną techniką dwuosnowową dywany i tkaniny są wystawiane w muzeach i galeriach w kraju (Warszawa, Lublin, Toruń), ale uznanie znalazły również na świecie. Dzieła miejscowych tkaczek można oglądać również w ich korzennej miejscowości – w Izbie Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie. Unikalna technika jaką pracują wiejskie tkaczki jest żmudna, ale jej efekty niewiarygodnie piękne. Wełniane tkaniny są tworzone na ręcznych krosnach. Technika dwuosnowowa polega na przeplataniu nici w taki sposób, że po obu stronach uzyskuje się wzór o jednakowym kształcie , ale różnych kolorach."

 

PROGRAM:

Lewkowo Stare - odwiedzimy Zduna (opowie o swojej pracy) tkaczka ( specjalizuje sie w tkaniu unikatowych "pereberów" mozliwośc kupna wyrobów ludowych (gotówka)

Czarna Wieś Kościelna KOWAL - pokaz + oprowadzanie (możliwość zakupu pamiątek (gotówka)

    10,00 zł/os. 

 

10,00 zł/os. 

Czarna Wieś Kościelna Garncarz - Pokaz (możliwość zakupu pamiątek (gotówka) 10,00 zł/os. 
Zamczysk - ŁYŻKARZ - pokaz + oprowadzanie  10,00 zł/os, 
Sitawka - drewnale podlaskie - obrazy na stodołach   
Janów - TKACTWO LUDOWE - pokaz + oprowadzanie   10,00 zł/os. 


 

Prosimy o przygotowanie po 50,00 zł na pokazy (płatne gotówką w autobusie) 

 

REGULAMIN

 

BRAK MIEJSC ! INFORMACJA DLA OSÓB, KTÓRE WCZEŚNIEJ SIE ZAPISAŁY ! 

 

Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku