MNIEJ PLASTIKU

MNIEJ PALSTIKU

Plastik to surowiec, który jest obecny wszędzie, nawet w jedzeniu. Czy tego chcemy, czy nie, większość żywności, którą możemy kupić w sklepie, jest zapakowana w jednorazowe opakowania, które lądują w koszu zaraz po wyciągnięciu z nich jedzenia. Nie lepiej wygląda sytuacja z opakowaniami na wodę i inne napoje czy kosmetyki. Na szczęście są sposoby na to, by nie rezygnować z ulubionych produktów i przy okazji ograniczyć zużycie plastików. Wiesz jakie?
 
1. Zamień napoje w butelce na kranówkę
Statystyczny Polak zużywa tygodniowo osiem plastikowych butelek, z czego ponad 50 proc. to butelki z wodą. Nietrudno policzyć, jak ogromną ilość plastiku generują wszyscy ludzie na świecie w związku z kupowaniem napojów w butelkach wyprodukowanych z tworzywa sztucznego. Jeśli los naszej planety nie jest ci obojętny i chcesz się przyczynić do zminimalizowania zużycia plastiku, zacznij pić kranówę. Kupowanie wody w jednorazowych plastikowych butelkach nie jest ani ekologiczne, ani zdrowe, ani opłacalne. Koszt jednej to średnio 2 zł, z czego zdecydowaną większość ceny stanowią koszty transportu i reklamy. Sam koszt wody to około 7 gr. Ponadto w wodzie z plastikowej butelki znajduje się dwa razy więcej mikrocząsteczek plastiku niż w kranówce. Wniosek nasuwa się jeden. Kranówkę warto, a nawet należy pić. A co z miłośnikami gazowanej wody i słodkich napojów? Jeśli nie wyobrażasz sobie wypicia zwykłej wody, zainwestuj w saturator. Dzięki niemu w łatwy i szybki sposób zamienisz zwykłą kranówkę w wodę z bąbelkami. Dodatkowo możesz dokupić syrop o wybranym smaku i przygotowywać ulubione, słodkie napoje z gazem. A co jeśli chcesz zabrać wodę ze sobą na wynos? Na pewno ci się przyda wielorazowa butelka z plastiku, metalu czy szkła, którą wszędzie napełnisz wodą.
 
2. Zabieraj na zakupy własne materiałowe woreczki na owoce, warzywa i pieczywo
Mimo że od 2018 r. za każdą plastikową reklamówkę jest pobierana przez sklep opłata, to sytuacja nie wygląda tak kolorowo w przypadku plastikowych woreczków, do których pakujemy warzywa, owoce i pieczywo. Przez brak jakiejkolwiek opłaty nadal są często i bezmyślnie używane przez kupujących. Ekologiczną alternatywą dla plastikowych reklamówek są wielorazowe, bawełniane worki. Jedyne co musisz zrobić, to zawsze mieć chociaż jeden przy sobie, by podczas zakupów nie okazało się, że nie masz w co ich spakować. Jeśli już przydarzy ci się sytuacja, w której będziesz zmuszony do zakupu plastikowej torby, wykorzystaj ją na maxa. Może posłużyć ci jako prowizoryczny worek na plastikowe śmieci lub na kolejne zakupy.
 
3. Zrezygnuj z plastikowych słomek i sztućców
Organizujesz grilla, ale nie chce ci się zmywać góry naczyń po imprezie? Zamiast plastikowych talerzy, słomek czy sztućców wybierz te z drewna, czy papieru. W porównaniu do plastiku, który rozkłada się nawet kilkaset lat, papier potrzebuje maksymalnie kilka lat, by ulec rozkładowi. Staraj się jednak, by takie sytuacje miały miejsce sporadycznie. W końcu każda papierowa słomka czy talerz to drzewo, które musiało zostać ścięte. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak używanie wielorazowych sztućców, słomek, talerzy i szklanek czy kubków. Jeśli boisz się o swoją domową zastawę w trakcie grilla, zaopatrz się w porządne plastikowe naczynia, które posłużą ci latami.
 
4. Zacznij używać kosmetyków w kostce
W ostatnich latach producenci kosmetyków zaczęli zwracać większą uwagę na wpływ ich produktów i opakowań na środowisko. Coraz więcej tubek i buteleczek jest wykonanych z tworzyw, które nadają się do recyklingu. To jednak nie wystarczy, by zminimalizować ilość generowanego plastiku. W końcu miesięcznie zużywamy tubkę pasty do zębów, opakowanie szamponu, żelu pod prysznic czy balsamu, a to dopiero początek. Rozwiązaniem tego problemu jest używanie kosmetyków w kostce, które nie wymagają plastikowych opakowań.
 
5. Segreguj śmieci, by dać im drugie życie
Dokładne sortowanie śmieci, znacznie ułatwia ich recycling, co wpływa na ilość ponownie wykorzystanych surowców. Jeśli dobrze to zrobimy, damy odpadom drugie życie, na czym zyska nasza planeta. Segregowanie śmieci nie należy do najłatwiejszych zadań, ale praktyka czyni mistrza. Po kilku tygodniach ślęczenia w internecie i sprawdzania, gdzie wyrzucić dany odpad wejdziesz we wprawę i będziesz to robić automatycznie.

 

OBEJRZYJ NASZĄ ANIMACJĘ: