Galerie

28.05.2024
24-go maja 2024 r. odbył się popołudniowo-wieczorny wyjazd na obserwacje ptaków w Ełku i okolicy: Ełk Osada, Szarejki, Nowa Wieś Ełcka, łąki nad rzeką Ełk powyżej Suwalskiej.
Podsumowanie: 35 gatunków widzianych i 3 słyszane.
Najciekawsze: zupełnie nowe stanowisko kląskawki, ponad 20 żołn w starej żwirowni, dwa samce derkacza nadające naprzemiennie (jeden nawet na moment się pokazał), bliskie przeloty pana kukułka.
Lista gatunków: błotniak stawowy, bocian biały, brzegówka, cierniówka, czajka, czapla siwa, derkacz, dymówka, dzięcioł duży, dzwoniec, gawron, gąsiorek, grzywacz, jerzyk, kawka, kląskawka, kormoran, krzyżówka, kukułka, kwiczoł, łyska, makolągwa, pliszka siwa, pokląskwa, potrzos, pójdźka, rybitwa rzeczna, skowronek, sójka, sroka, szpak, trzciniak, trznadel, żołna, żuraw.
Głosy piecuszka, słowika szarego i zięby.
 
Fot.: Andrzej Brzeziński oraz Józef Trębacz
20.05.2024

Majowe zajęcia odbyły się pod hasłem "W maju, jak w raju". Dzięki spacerom przyrodniczym dla rodzin dzieci nauczą się słuchać i patrzeć na otaczającą przyrodę, by móc z własnych obserwacji czerpać wiedzę o faunie i florze.

 
Majowe zajęcia to piąte spotkanie z cyklu spacerów przyrodniczych dla rodzin. Podczas spacerów będziemy obserwować rośliny i zwierzęta, poznamy świat grzybów i porostów, zwrócimy także szczególną uwagę na wpływ pór roku na różne zjawiska i zmiany zachodzące w przyrodzie w kolejnych miesiącach roku.
14.05.2024

12 maja przemierzyliśmy na dwóch kołach "małą Litwę". czyli Sejneńszczyznę.

Sejneńszczyzna to nie tylko kraina bogata w dziką przyrodę, ale przede wszystkim wieczne pogranicze. To właśnie ciągłe podziały nadały jej wyjątkowy charakter - nie tylko geograficzny ale również jezykowy, etniczny, religijny czy kulturowy. Sejneńszczyzna jest regionem zamieszkałym przez mniejszości narodowe, miejscem dialogu wielu tradycji i religii. I chodz wiele sie zmieniło na przestrzeni wieków - to wielokulturowa dusza tego terenu zdaje sie byc niezmienna. 

Strony